رله SSR یک عنصر الکترونیکی نیمه هادی می باشد. در ادامه این مقاله به خرید اس اس آر می پردازیم .

ساختار رله جامد به چه صورت می باشد ؟

ساختار رله حالت جامد به این صورت می باشد که دو پیچ بالای آن به عنوان ورودی و خروجی مدار قدرت و دو پیچ پایین آن مربوط به مدار فرمان می باشند .
در خرید اس اس آر باید بدانید که از یک ترمینال ورودی به عنوان فرمان و یک خروجی به عنوان کلید تشکیل شده است و معمولا به صورت کوپل نوری ساخته می ‌شوند .
معمولاعنصر فرستنده سیگنال کنترلی ، به صورت نوریک دیود نوری و هم چنین عنصر گیرنده که خروجی اس اس ار است ، به صورت کلید عمل می ‌کند و می ‌تواند بر حسب جریان و سرعت کلید زنی ، تریستور با ماسفت باشد .

تشابه اس اس آر و رله الکترومکانیکی در چیست ؟

در خرید اس اس آر دقت کنید که درست مثل یک رله الکترومکانیکی ، اس اس آر ایزوله‌ سازی کامل الکتریکی را بین نقاطی که اتصال ورودی و خروجی دارند ، خروجی آن مثل یک سوییچ الکتریکی معمول عمل می ‌کند .
رله اس اس آر را می ‌توانید به شکل محصولاتی آماده در بازار خریداری نمائید که از چند ولت یا آمپر تا چند صد ولت و آمپر خروجی ظرفیت سوییچینگ در بازارها موجود می باشند .

کاربرد اس اس آر در چیست؟

در خرید اس اس آر باید از کاربرد این دستگاه آشنایی داشته باشید .این محصول در دسته بندی قطعات الکترونیکی صنعتی قرار دارد. رایج ‌ترین کاربرد اس اس آر ، سوییچینگ بار AC می باشد ، چه برای کنترل برق AC و چه برای سوییچینگ ، کم و زیاد کردن نور، کنترل سرعت موتور یا دیگر کاربردهایی که کنترل قدرت مورد نیاز است ، این بارهای AC را به راحتی می ‌توان با ولتاژ DC جریان پایین با استفاده از رله حالت جامد با عمر طولانی و سرعت‌ سوییچینگ بالا کنترل کنید .

خرید رله اس اس آر

شما در این مقاله با خرید اس اس آر آشنا شدید . اس اس آر معادل نیمه‌ رسانای رله الکترومکانیکی می باشد و می ‌تواند برای کنترل بارهای الکتریکی بدون استفاده از قطعات متحرک مورد استفاده قرار بگیرد .
برخلاف رله ‌های الکترومکانیکی که از سیم‌ پیچ ، میدان‌ های مغناطیسی ، فنرها و اتصالات مکانیکی برای کارکرد و سوییچ تغذیه مورد استفاده قرار می گیرند ، اس اس آر هیچ قطعه متحرکی درون خود ندارد اما به جای آن از ویژگی ‌های نوری و الکتریکی نیمه ‌رساناهای حالت جامد استفاده می ‌کند تا عملکرد های ایزوله ‌سازی و سوییچینگ ورودی به خروجی را انجام دهد.

انواع رله از نظر میزان جریان نامی

در خرید اس اس آر باید دانست که روی هر ترانزیستور ولتاژ کمی به دلیل وجود مقاومت پایین می آید . این امر باعث می شود تا جریان عبوری از اس اس آر را محدود شود .
امروزه با پیشرفت تکنولوژی ترانزیستورهای پرقدرتی ساخته شده اند که با آن ها می توان رله حالت جامد یا اس اس آر را ۱۰۰ تا ۱۲۰۰ آمپری را تولید کرده و مورد استفاده قرار داد .
رله ‌های اس اس آر با کلید زنی از نوع صفر، در زمانی که ولتاژ به صفر می‌ رسد، روشن یا خاموش می‌ شوند و عملیات سوییچ را انجام می دهند .

مزایای رله SSR

پیش از خرید اس اس آر خوب است از مزایای آن گفته شود. مزیت این رله ها در این است که از ایجاد نویز جلوگیری می‌ کند و هم چنین باعث جلوگیری از آسیب به رله ها می شود . این نوع رله‌ ها برای بار‌های خازنی ، مقاومتی و سلفی قابل استفاده می باشند و کاربرد بسیاری دارند .
از رله حالت جامد یا اس اس آر به عنوان کنترل جهت حرکت یک موتور DC به کمک چهار اس اس آر بسته شده به صورت پل مورد استفاده قرار می دهند و یا جهت کنترل حرارت با خروجی پالس کنترل PIDاستفاده می شود .
در رله اس اس آر دو بخش مدار فرمان و مدار قدرت ، توسط یک ایزوله نوری (اپتوکوپلر) از هم جدا می شوند و برای سوییچ از نیمه هادی‌ ها استفاده می گردد .
با توجه به بالا رفتن دما حین کار، امکان سوختن رله اس اس آر وجود دارد ، بنابراین برای خنک شدن رله ، معمولا آن را بر روی یک هیت سینک نصب می ‌کنند .

معرفی فروشگاه آواصنعت

شما برای خرید اس اس آر می توانید به سایت فروشگاهی آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید این دستگاه ، کالاهای دیگر این مجموعه را مورد بررسی قرار دهید .