خرید دستگاه کنتاکتور

در هر کنتاکتور، جریان هاي نامی مختلفی تعریف می شود. در ادامه این مقاله به خرید دستگاه کنتاکتور می پردازیم.

جریان نامی کنتاکتور

شما برای خرید دستگاه کنتاکتور باید از جریان های آن آگاهی داشته باشید. جریان دائمی : در این جریان در شرایط عادی کار ، در زمانی نا محدود و بدون قطع شدن از کنتاکت ها عبور نموده ، حرارت غیر مجاز تولید نکند و نیاز به تعمیر در آن احساس نمی شود.
جریان هفتگی : جریانی می باشد که در شرایط نرمال و با هفته ای یک بار اتصال دستگاه کنتاکتور عبور می کند و تغییری در خصوصیات دستگاه کنتاکتور به وجود نمی آید.
جریان شیفتی : جریانی است که در شرایط کار نرمال و با یکبار اتصال در هر هشت ساعت (یک شیفت کاری) از کنتاکت ها می گذرد و تغییری در خصوصیات کنتاکتور به وجو نیاورد.

قطع کنتاکتور

به منظور انتخاب و خرید دستگاه کنتاکتور مناسب براي مصرف کننده هاي مورد نظر باید به مشخصات توان ، ولتاژ، جریان و ضریب قدرت باري که کنتاکتور مجاز است به آن وصل شود، توجه کرد.
هم چنین کنتاکت هاي کنتاکتور باید تحمل جریان راه اندازي ، جریان دائمی و جریان هاي اتصال کوتاه لحظه اي پیش آمده را نیز داشته باشند.
قدرت کنتاکت هاي کنتاکتور در تحمل قوس الکتریکی ناشی از قطع کنتاکت ها را قدرت فزع کنتاکتور می نامند. مشخصات بیان شده در بسیاري از موارد بر روي بدنۀ کنتاکتور یا در کاتالوگ آن نوشته می شوند.

کاربرد کنتاکتور

شما برای خرید دستگاه کنتاکتور باید از کاربرد آن آگاه باشید. کنتاکتورها اغلب برای تاسیسات نورپردازی بزرگ استفاده می کنند. استارتر مغناطیسی دستگاهی است که برای تامین توان موتورهای الکتریکی طراحی شده است.
این وسیله کنتاکتور را به عنوان قطعه ای حیاتی در بر دارد و در عین حال در وضعیت های قطع برق ، کسر ولتاژ و اضافه بار، محافظت ایجاد می کند.
رله جیوه ای که برخی اوقات رله جا به جایی جیوه ای ، یا کنتاکتور جیوه ای نیز نامیده می شود ، رله ای است که از فلز مایع جیوه در یک محفظه محکم عایق ، به عنوان عنصر کلید زنی استفاده می کند.

تفاوت کنتاکتورها

برای خرید دستگاه کنتاکتور باید به تفاوت این دستگاه نیز توجه کنید. برای خرید دستگاه کنتاکتور باید بدانید که برای جریان های AC و DC طراحی شده است.
این دو کنتاکتور با یک دیگر تفاوت هایی نیز دارند؛ در نوع AC یک حلقۀ اتصال کوتاه برای جلوگیری از لرزش حاصل از فرکانس برق به کار می رود.
نیروی کششی یک مغناطیس الکتریکی جریان متناوب ، متناسب با مجذور جریان عبوری از آن و در نتیجه متناسب با مجذور اندکسیون مغناطیسی می باشد.

خرید دستگاه کنتاکتور

شما در این مقاله با خرید دستگاه کنتاکتور و کاربرد آن آشنا شدید. به منظور انتخاب و خرید دستگاه کنتاکتور مناسب برای مصرف کننده های مورد نظر باید به مشخصات توان ، ولتاژ، جریان و ضریب قدرت باری که کنتاکتور مجاز است به آن وصل شود ، توجه کرد.
با استفاده از جدول انتخاب و خرید دستگاه کنتاکتور، کنتاکتور مورد نظر را انتخاب کنید و به عبارت دیگر هر کنتاکتور برای اتصال به بارهای خاص طراحی می شود و نمی توان آن را برای تغذیه همه انواع بارها به کار گرفت.
کنتاکتورها برای اتوماسیون چراغ‌ ها برای مصارف روشنایی صنعتی ، تجاری و مسکونی استفاده می ‌شوند. برای این کاربرد ، رله نوع لچ به کار می رود می‌رود که دو سیم ‌پیچ دارد ، یکی برای کنتاکت باز و دیگری برای کنتاکت بسته.
کنتاکت بسته بی متال مانند یک شستی قطع ، به صورت سری در مدار فرمان قرار می گیرد تا در صورت اضافه بار، مصرف کننده را از شبکه قطع کند.
در این صورت برای وصل مجدد کنتاکتور باید شستی وصل (استارت) مجدداً فشار داده شود. قطع کننده ها به صورت سری و وصل کننده ها به صورت موازی با تیغه نگهدارنده بسته می شوند.
برای مدارهایی که دارای کنتاکتور و شستی های زیاد هستند بهتر است که نقشه ها را به دو فرم مدار فرمان و مدار قدرت جدا از هم رسم کنیم.

جهت خرید این محصول می توانید از طریق ثبت سفارش آنلاین و یا حضوری از فروشگاه لوازم و قطعات الکترونیکی آوا صنعت اقدام نمایید.