سنسور و کنترلر رطوبت دما ، دستگاه حساس به دما می باشند که سطح رطوبت و میزان دما را تشخیص می دهند . در ادامه این مقاله به خرید دستگاه کنترل رطوبت می پردازیم .

کارکرد سنسور رطوبت

برای خرید دستگاه کنترل رطوبت باید از کارکرد این دستگاه آگاهی داشته باشید . سنسورهای رطوبت با تغییر رطوبتی که در هوا موجود می باشد دامنه تغییرات را ثبت و تنظیم می کنند .
حرکت سنسور با یک اهرم مکانیکی به یک میکروسوئیچ منتقل می شود و تغییر وضعیت می دهد و می توان آن را در سیستم های کنترل رطوبت به کار برد .

مکان های مورد استفاده

برای خرید دستگاه کنترل رطوبت باید از مکان هایی که می توان از آن استفاده کرد اطلاع داشته باشید . برای خرید دستگاه کنترل رطوبت باید بدانید که این دستگاه سیستم جذابی دارد .
دستگاه کنترل رطوبت کم حجم و هزینه ی منطقی ای دارد . به راحتی در تمامی ساعات شبانه روز می تواند هر فضایی را تحت کنترل خود داشته باشد .
مرغداری : کیفیت هوای مرغداری به شدت بر سلامت مرغ ها تاثیر گذار می باشد . کنترل رطوبت به خوبی می تواند از عهده ی این تعادل بر بیاید.
یخچال و سردخانه ها : در یخچال های صنعتی هدف نگه داری طولانی مدت از مواد غذایی می باشد که سطح کیفی مواد تغییری نکند . رطوبت می تواند علاوه بر خشکی محصولات در حال انجماد در پخش یکنواخت سرمای داخل سرد خانه ها تاثیر گذار باشد .
بیمارستان ها : خرید دستگاه کنترل رطوبت برای نگه داری داروها و حفظ دما و رطوبت بسیار مهم می باشد .

نحوه عملکرد کنترل رطوبت

در خرید دستگاه کنترل رطوبت باید بدانید که فرآیند کنترل رطوبت با استفاده از رله های کنترلی به صورت حلقه بسته انجام خواهد شد . ابتدا با استفاده از یک سنسور میزان رطوبت محیط سنجیده خواهد شد . در این مرحله سنسور رطوبت یا رطوبت سنج میزان رطوبت نسبی هوا را اندازه گیری می‌ کند .
در مرحله آخر کنترل کننده رطوبت متناسب با نتیجه ی مقایسه و برنامه ی کنترلی فرمان لازم را صادر خواهد کرد . این فرمان به عملگر های متصل در خروجی کنترلر اعمال خواهد شد .
برای خرید دستگاه کنترل رطوبت بدانید که محل نصب کنترلر رطوبت هنگام استفاده از یک کنترلر رطوبت اتوماتیک بسیار مهم می باشد .. به عنوان مثال در واحد های کنترل کننده رطوبت که شامل سنسور با ارتباط از راه دور هستند ، محل نصب سنسور تعیین کننده ی دقت است .

دلیل لزوم خرید دستگاه کنترل رطوبت در خط تولید چیست؟

هر صنعتگری سعی در ایجاد یک سیستم کنترلی در محیط مورد نظر خود دارد . در ساده ترین روش می توان این فرآیند کنترلی را به شکل دستی و آن هم با رصد دائمی دما و رطوبت انجام داد .
شما برای خرید کنترلر رطوبت باید بدانید که حرکت یک سنسور با یک اهرم مکانیکی به یک میکروسوئیچ منتقل می شود و میکروسوئیچ را تغییر وضعیت خواهد داد که می توان آن را در سیستم های رطوبت زن و یا سیستم های رطوبت گیر به کار برد و تدریجاً حرکت آن را به یک مقاومت متغییر (رئوستا) منتقل نمود .
کنترلر های رطوبت ابزاری هستند که در بسیاری از دستگاه های اندازه گیری وجود دارند . در واقع وظیفه اصلی این سنسورها تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی می باشد و جهت خرید آن باید به فروشگاه لوازم الکترونیکی مراجعه نموند.

انواع کنترلر رطوبت

کنترلر رطوبت نقش به سزایی در مهندسی کنترل ایفا می کنند. این سنسورها انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز مهندسین تغییرخواهد کرد .
سنسور های رطوبت به سه شکل خازنی ، مقاومتی و حرارتی رطوبت موجود در محیط را اندازه گیری می کنند . یعنی ساختمان داخلی و اجزای آن ها به صورت خازنی ، مقاومتی و یا حرارتی می باشد .
متداول ترین کنترلر های رطوبت از نوع خازنی هستند . اکثر سنسورهای رطوبت از روش اندازه گیری یا خازنی میزان ظرفیت خازنی برای تعیین میزان رطوبت موجود در هوا (محیط) استفاده می کنند .

سایت خرید رطوبت سنج

شما در این مقاله با خرید دستگاه کنترل رطوبت آشنا شدید . شما می توانید این کنترلرها را در سایت فروشگاهی آوا صنعت خریداری نمائید. شما علاوه بر خرید دستگاه کنترل رطوبت می توانید کالاهای دیگری را نیز از این سایت خریداری نمائید .