در این مقاله به معرفی کامل رله SSR خواهیم پرداخت و به همین جهت در ابتدا دیدن این ویدیو را به شما پیشنهاد می کنیم:

نحوه ی نصب رله ssr چگونه است ؟

در خرید رله SSR باید از نحوه ی نصب این دستگاه اطلاع داشته باشید . این رله ها نیاز به تغذیه دارند که از برق dc برای تغذیه آن استفاده خواهد شد و در خروجی هم مانند یک کلید  خروجی آن قطع و وصل می شود .

این قابلیت در انواع مدل های AC و DC  وجود دارند که در مدل های AC هم برای برق سه فاز و هم برق تک فاز این رله ها موجود می باشد .

ساختار رله ssr چگونه است ؟

در خرید رله ssr بدانید که ساختار رله حالت جامد این گونه می باشد که ، دو پیچ بالای آن به عنوان ورودی و خروجی مدار قدرت و دو پیچ پایین آن مربوط به مدار فرمان می باشند .

در حالت کلی اس اس ارها متشکل از یک ترمینال ورودی به عنوان فرمان و یک خروجی به عنوان کلید می باشند و معمولا به صورت کوپل نوری ساخته می‌شوند . معمولا عنصر فرستنده سیگنال کنترلی ، به صورت نوریک دیود نوری و هم چنین عنصر گیرنده که خروجی اس اس ار است ، به صورت کلید عمل می‌کند و می‌تواند بر حسب جریان و سرعت کلید زنی ، تریستور با ماسفت باشد .

مزایای خرید رله ssr  چیست ؟

رله حالت جامد در مقایسه با رله های مکانیکی به دلیل نداشتن هیچ قسمت متحرکی طول عمر بالاتری دارند . رله حالت جامد در مقایسه با رله های مکانیکی ابعاد بسیارکوچک تری دارند واز وزن سبک تری برخوردار می باشند .

رله حالت جامد در مقایسه با رله های مکانیکی سرعت سوئیچینگ بسیار بالاتری دارند .  رله حالت جامد برخلاف رله های مکانیکی برای راه اندازی ، به جریان بسیار کمی خواهند داشت .

کاربرد رله حالت جامد

پیش از خرید رله SSR باید بدانید که رله حالت جامد به صورت مختصر در صنعت به رله  SSR معروف می باشد که یک قطعه الکترونیکی با کاربردی مشابه رله مکانیکی  می باشد. اما یک تفاوت ویژه ای در این قطعه وجود دارد آن هم نداشتن هیچ جزء متحرکی در آن است که به همین جهت عمر مفید رله اس اس آر را فزوده است . این ویژگی سبب استفاده از این رله در مدارهایی است که تعداد کلید زنی و قطع و وصل در آن ها زیاد است و باید تمام تلاش برای طول عمر بالاتر مدار را کرد.

از نظر ابعاد ، رله حالت جامد SSR  بسیار کوچک است و در زمان کلید زنی باید ولتاژ حداقلی در مدار باشد که خود این موضوع یکی دیگر از تفاوت های این نوع رله با رله های معمولی می باشد.

هدف از استفاده رله جامد در چیست ؟

درصورتی که هدف استفاده از رله SSR  در بارهای DC باشد ، می توان در ساختمان داخلی از ماسفت های به صورت موازی با یک دیگر استفاده کرد تا میزان جریان قابل تحمل اس اس ار SSR  نیز افزایش پیدا می کند .

درصورتی که در جریان ‌های پایین اجباری به استفاده از هیت سینک نمی باشد ولی در جریان‌ های بالا به دلیل تولید کلیدحرارتی زیاد و سوختن اس اس آر حتما باید از هیت سینک استفاده کنند .

کاربرد و نحوه عملکرد رله SSR چگونه است ؟

رله SSR نمونه ای مدرن از کنتاکتور می باشد که در اتوماسیون صنعتی plc ها ، بار های مقاومتی و بار های سلف (موتور) کاربرد دارند . رله SSR  هم جهت کنترل درجه حرارت کاربرد دارد و هم جریان برق المنت را به گونه ای قطع و وصل می کند تا درجه حرارت مطلوب حاصل گردد .

در رله SSR  دو بخش مدار فرمان و مدار قدرت ، توسط یک ایزوله نوری (اپتوکوپلر) از هم جدا شده‌ اند و برای سوییچ از نیمه هادی‌ ها استفاده می گردد .

نکته قابل توجه اینجا است که با توجه به بالا رفتن دما حین کار، امکان سوختن رله اس اس آر وجود دارد ، بنابراین برای خنک شدن رله ، معمولا آن را بر روی یک هیت سینک نصب می‌ کنند .

خرید رله ssr

رله های حالت جامد متشکل از قطعه های نیمه هادی قدرت مانند تریتورها و ترانزیستورها و یا ترایاک برای تغییر جریان تا حدود صد آمپر می باشد .

رله SSR شامل یک مدار فرمان و قدرت می باشد که در دو مدل تک فاز و سه فاز ساخته می شود و دارای  تایمرانواع آنالوگ و دیجیتال می باشد .

رله ی حالت جامد یک کلید الکترونیکی می باشد که به عنوان بخشی از یک سوئیچ (تعویض) الکترونیکی به حساب می آید . رله های حالت جامد دارای سرعت تعویض بالایی در مقایسه با رله های الکترومکانیکی می باشند و هیچ گونه تماس فیزیکی برای فرسودگی ندارند .

تفاوت رله و کنتاکتور

بعد از اطلاعاتی که تا به این جا از خواندن این مقاله دریافت کرده اید. نوبت آن است که درباره تفاوت میان رله و کنتاکتور بپردازیم . این دو قطعه از نظر ساختمان داخلی مشابه یکدیگر هستند . هر دو دارای سیم پیچ و یا بوبین فرمان است . که زمان رسیدن ولتاژ به بوبین ، تیغه ها به صورت مکانیکی حرکت کرده و از حالت وصل به قطع جریان منتقل می شود.

تفاوت اصلی در ظرفیت جریان عبوری از کنتاکت ها می باشد که رله را از کنتاکتور متمایز می کند. رله ها می توانند تا جریان حدودی 20 آمپر را عبور دهند در حالی که کنتاکتور جریان های بالاتری تا سطح 600  آمپر را پوشش می دهد . همچنین دارای یک بوبین می باشد که در هنگام رسیدن جریان الکتریکی به آن سه فاز ورودی و سه فاز خروجی را به یکدیگر متصل می کند. اما رله کاملا به صورت کلیدهای تبدیل برق در یک ساختمان عمل می کند .

 

 معرفی مجموعه آوا صنعت

شما برای خرید رله ssr می توانید به سایت معتبر آوا صنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از دیگر محصولات این سایت دیدن نمائید .