دسته بندی سنسورهای دما بر چه اساسی می باشد؟

در زمان خرید سنسور دما لازم است تا انواع آن و چگونگی دسته بندی آن ها بدانید تتا بر اساس  آنچه نیاز دارید ، انتخاب درستی را داشته باشید . جدای از کاربرد به طور کلی دو دسته اصلی برای سنسور ها در نظر گرفته می شود که عبارت اند از:

  1. سنسور های غیر تماسی : که در این نوع سنسور با توجه به انتقال و جابه جایی تابش برای تشخیص تغییرات دما استفاده می شود . به دلیل روند کاری این سنسورها برای تشخیص و بررسی تغییرات دمای مایعات و گازها استفاده می شود زیرا در زمان تغییر دما که شامل کاهش و افزایش دما می باشد انرژی تابشی ایجاد می شود که برای سنسور قابل شناسایی می باشد .
  2. سنسورهای تماسی : همان طور که از نام این سنسور مشخص می باشد برای تشخیص تغییرات لازم است تا با جسم مورد نظر در تماس باشد . بنابراین داشتن تماس فیزیکی مناسب از شرایط استفاده ی این نوع از سنسورها می باشد.

انتخاب بهترین سنسور دما برای جوجه کشی

در صنعت سنسور کنترلر دما کاربرد جامعی دارد امما یکی از دلایل خرید سنسور دما ، کنترل میزان دما در پروسه جوجه کشی می باشد . این فرآیند تا حدی به رطوبت و دما وابسته است که برای حفظ رادمان کار لازم است تا از سنسور های دما و روطوبت استفاده شود . میزان حساس بودن کنترل دما تا جایی است که در صورت عدم تنظیم دما به میزان لازم امکان دارد چندین تخم مرغ که آماده تشکیل شدن هستند از دست بروند . تحت این شرایط است که تولید کننده متحمل ضرر مالی زیادی خواهد شد .

از دیگر صنایعی که سنسور دما در آن ها کاربرد فراوانی دارد در دستگاه پرورش قارچ و تولیدات انبوه این محصول می باشد . در خاطر داشته باشید که برای این فرآیند نیز دما و رطوبت از المان های کلیدی و تاثیر گذاری می باشند . در این زمینه دقیت بالا و توانایی کامل برای تنظیم دمای مورد نیاز از جمله عواملی هستند که بر کیفیت محصول نهایی اثر دارند .

 

گرما چگونه به وجود می آید؟

پیش از خرید سنسور دما بهتر است درباره این موضوع که در ابتدا گرما چیست و چگونه به وجود می آید صحبت کنیم . گرما انرژی است که از برخورد مولکول های هوا به یکدیگر ایجاد می شود این میزان هرچه حرکت مولکول ها بیشتر باشد گرمای ایجاد شده را افزایش می دهد این مقدار انرژی گرمایی که ایجاد شده است را با دستگاهی به نام سنسور دما سنجیده و کنترل می شود .

سنسور دما این امکان را به شما می دهد تا بتوانید تغییرات فیزیکی در دما را با کمک یک خروجی آنالوگ و یا دیجیتال تشخیص می دهد و نشان می دهد .

سنسور دما چیست؟

سنسور و یا حسگر دما یک ماژول برای اندازه گیری و نمایش مقدار عددی گرما و دمای محیط و یا یک فرآیند صنعتی می باشد . در زمان خرید سنسور دما باید در نظر داشته باشید که دارای تنوع مدل بالایی هستند . در نوع ابتدایی و ساده آن ها از یک قطعه ترموستات ساده ساخته شده است که توانایی قطع و وصل را دارد و می توان از آن در یک آب گرمکن خانگی استفاده کرد. اما در نوع پیشرفته تر آن امکان برنامه ریزی از قبل و تعیین دمای مورد نظر را داشت تا زمانی که دمای محیط به عدد تعیین شده برسد دستورات لازم برای تنظیم مجدد دما به مدار فرمان و یا سایر دستگاه های مرتبط صادر می شود.

به طور کلی در دما سنج ها و سنسور های دما داده های ورودی و خروجی به صورت پارامتر ها قابل اندازه گیری و نمایش روی مایشگر می باشند.

حسگر های دما با اندازه ‌گیری گرما مشخص می ‌کنند که یک فرآیند در چه وضعیتی می باشد . در ادامه این مقاله به خرید سنسور دما می پردازیم .

ترمیستور چیست ؟

برای خرید سنسور دما باید بدانید که ترمیستورها همانند ترموکوپل‌ ها ، ارزان و فراوان می باشند و به سادگی قابل استفاده هستند . ترمیستور ها از مواد نیم ‌رسانایی ساخته شده‌ اند که مقاومتشان نسبت به دما حساس می باشد .
ترمیستورها با حسگرهای مقاومتی بسیار متفاوت می باشند . در ساخت مقاومت‌ های گرمایی از فلز خالص استفاده می ‌شود و پاسخ دمایی ‌شان نیز متفاومت است .

سنسور دمای نیمه رسانا به چه صورتی عمل می کند ؟

سنسور های دمایی نیمه رسانا ، در یک مدار مجتمع قرار می ‌گیرند . این حسگر ها از دو دیود یکسان با مشخصه ولتاژ به جریان حساس به دما ، ساخته شده ‌اند و برای نظارت دمایی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای پاسخ خطی هستند اما دقتشان پایین است .

کنترلر دما چه کاری انجام می دهد ؟

برای خرید سنسور دما باید بدانید که کارکرد یک دما سنج به ولتاژ دیود بستگی دارد . تغییر دما مستقیماً با مقاومت دیود متناسب می باشد .
هرچه دما سردتر باشد ، مقاومت آن کم تر خواهد بود . مقاومت در برابر دیود اندازه گیری شده و به واحد قابل خواندن دما تبدیل می شود و به صورت عددی بر روی واحدهای بازخوانی نمایش داده می شود.
در زمینه نظارت ژئوتکنیکی ، این سنسور دما برای اندازه گیری دمای داخلی سازه ها مانند پل ها ، سدها ، ساختمان ها ، نیروگاه ها و … مورد استفاده قرار می گیرند .

ترموستات چه کارایی دارد ؟

برای خرید سنسور دما بدانید که ترموستات یک سنسور دما از نوع تماسی متشکل از یک نوار دو فلزی می باشد که از دو فلز غیر مشابه مانند آلومینیوم ، مس ، نیکل یا تنگستن تشکیل شده است.
تفاوت در ضریب انبساط خطی هر دو فلز باعث می شود که هنگام قرار گرفتن در معرض گرما ، یک حرکت خمشی مکانیکی ایجاد کنند .

خرید سنسور دما

پیش از خرید سنسور و کنترلر رطوبت و دما باید در نظر داشته بباشید که سنسور با دریافت این کمیت‌ ها‌ ، آن‌ ها‌ را به یک خروجی قابل اندازه گیری مانند سیگنال الکتریکی تبدیل می‌ کند . اما چیزی که بر روی آن تمرکز داریم سنسور دمای محیطی (ماژول کنترل دما) می باشد که با سنجش و اندازه گیری‌ های دما ، مشکلات زیادی را حل می ‌کند .

RTD چگونه کار می کند ؟

RTD از یک عنصر مقاومت و سیم های مسی عایق بندی شده تشکیل شده است . متداول ترین تعداد سیم ها ۲ سیم می باشد . با این حال برخی از RTD ها ۳ یا ۴ سیم دارند .
عنصر مقاومتی عنصر سنجش دما در RTD می باشد . معمولاً از جنس پلاتین است زیرا به عنوان ماده در طول زمان بسیار پایدار است ، دارای دامنه دمایی گسترده ای است ، تقریباً رابطه ای خطی بین دما و مقاومت ایجاد می کند.

کارکرد دماسنج چگونه است؟

کارکرد یک دما سنج به ولتاژ دیود آن بستگی خواهد داشت . تغییر دما مستقیماً با مقاومت دیود متناسب است . هرچه دما سردتر باشد ، مقاومت آن کم تر خواهد بود .
مقاومت در برابر دیود اندازه گیری شده و به واحد قابل خواندن دما فارنهایت ، سانتیگراد و … تبدیل می شود و به صورت عددی بر روی واحد های بازخوانی نمایش داده می شود.
سنسورهای دما مقدار انرژی گرمایی یا حتی سرمای تولیدی یک جسم یا سیستم را اندازه‌ گیری خواهند کرد و به ما این توانایی را یاد می ‌دهند که بتوانیم هرگونه تغییر فیزیکی در دما را با یک خروجی آنالوگ یا دیجیتال حس یا آشکار کنیم .

مقاومت الکتریکی و تاثیر آن بر دما

با افزایش دمای عنصر مقاومت ، مقاومت الکتریکی نیز افزایش پیدا می کند . مقاومت الکتریکی برحسب اهم اندازه گیری خواهد شد .
سپس مقدار مقاومت را می توان بر اساس مشخصات عنصر به دما تبدیل کرد . زمان پاسخ معمولی برای RTD بین ۰.۵ تا ۵ ثانیه است و آن ها را برای کاربرد هایی که نیازی به پاسخ فوری ندارند مناسب می کند .

معرفی فروشگاه لوازم الکترونیکی آواصنعت

در طول سالیان سال ، از روش‌ های مختلف و متعددی برای اندازه ‌گیری دما در کاربرد های مختلف استفاده شده‌ است . شما می توانید برای خرید سنسور دما به سایت معتبر آواصنعت مراجعه نمائید .