در ادامه این مقاله به خرید پتانسیومتر دیجیتال می پردازیم .یک قطعه آنالوگ سه ‌سر می باشد که به صورت مکانیکی قابلیت چرخش دارد .

مقاومت متغییر چیست ؟

در بارهای روشنایی یا موتوری برای کنترل جریان های بزرگ ، از مقاومت متغیر استفاده می کنند که در این حالت رئوستا می باشد . مقاومت متغیر یک قطعه دو سر می باشد که وظیفه آن تأمین مقاومت هایی با میزان متفاوت برای کنترل جریان الکتریکی است .
یکی از دو سر این مقاومت به پایه لغزنده متصل می شود و سر دیگر در مسیر مقاومتی قرار گرفته است و اتصالش به عنصر مقاومتی می باشد . محل قرار گیری قطعه لغزنده تعیین کننده مقدار تغییر مقاومت بین خود و مقاومت ثابت می باشد .

پتانسیومتر گردان

شما برای خرید پتانسیومتر دیجیتال باید با انواع آن آشنا شوید . مقدار مقاومت پتانسیومتر گردان (متداول ‌ترین نوع پتانسیومتر) با حرکت زاویه‌ای تغییر خواهد کرد .
با چرخاندن یک دکمه متصل به محور ، لغزنده داخلی حول یک عنصر مقاومتی منحنی شکل حرکت می ‌کند . رایج‌ ترین کاربرد یک پتانسیومتر گردان به عنوان دکمه کنترل صدا می باشد .

پتانسیومتر کشویی چه کاربردی دارد ؟

این پتانسیومترها به طور گسترده در تجهیزات صوتی حرفه‌ ای مانند میکسرهای استودیو به کار برده می شوند . یکی از معایب پتانسیومترهای کشویی این است که یک شیار طولانی دارند که اجازه حرکت آزادانه تیغه را در طول مسیر مقاومتی می ‌دهد .

رئوستا چیست ؟

برای خرید پتانسیومتر دیجیتال باید بدانید که رئوستاها از انواع توان بالای پتانسیومترها می باشند . این قطعات مقاومت‌ های متغیری با دو اتصال هستند که برای فراهم کردن هر مقدار مقاومت دل خواه در محدوده اهمی ‌شان برای کنترل جریان عبوری به کار می ‌روند .
وقتی یک مقاومت متغیر به عنوان رئوستای دو سر مورد استفاده قرار می‌ گیرد ، تنها بخشی از عنصر مقاومتی که بین ترمینال انتهایی و کنتاکت متحرک قرار دارد توان را مصرف خواهد کرد .

پتانسیومتر های خطی به چه صورتی عمل می کنند ؟

پیچ مقاومتی که در این پتانسیومتر خطی وجود دارد ، بر خلاف نوع چرخشی آن به صورت خطی حرکت می کند ، پیچ متحرکی که روی آن وجود دارد ، حرکتش خطی می باشد و دو سر مقاومت مستقیما به منبع ولتاژ وصل هستند .
ترمینال متصل به پیچ متحرک به یک انتهای مدار خروجی و یکی از ترمینال های مقاومت به انتهای دیگر مدار خروجی متصل می باشد .

حساسیت پتانسیومتر تا چه اندازه می باشد ؟

اگر اختلاف ولتاژ میزان بسیار کمی باشد می توان آن را به وسیله پتانسیومتر اندازه گیری کنید . در ولتاژ درایور یکسان اگر مقاومت پتانسیومتر را افزایش دهیم ، طول مقاومت در واحد ولتاژ و در نتیجه میزان حساسیت پتانسیومتر افزایش پیدا می کند .
کاهش ولتاژ در یک نقطه ثابت و مشخص از مقاومت پتانسیومتر دیجیتال ولتاژ در طول مقاومت کاهش پیدا می کند و میزان حساسیت پتانسیومتر زیاد خواهد شد .

 پتانسیومتر دیجیتال

برای خرید پتاسیومتر دیجیتال بدانید که پتانسیومترهای دیجیتال قطعه های سه پایه می باشند که دارای دو پایه انتهایی ثابت و یک پایه برای تغییر ولتاژ خروجی می باشند .
پتانسیومتر های دیجیتال کاربرد های بسیار زیادی دارند ، از جمله تنظیم کردن سیستم ، تنظیم ولتاژ افست ، تنظیم فیلتر ها ، کنترل روشنایی صفحه و کنترل میزان صدا می باشند .
با این وجود پتانسیومتر های مکانیکی از برخی معایب جدی رنج می برند که باعث می شود در مواردی که دقت بالا لازم می باشد ، نامناسب باشد .
اندازه ، آلوده شدن قطعه متحرک ، سایش مکانیکی ، رطوبت و … از عمده ترین معایب پتانسیومتر مکانیکی می باشد . از این رو برای غلبه بر این معایب ، پتانسیومتر های دیجیتال کاربرد بیش تری برای شما خواهند داشت زیرا دقت بالاتری را ارائه می دهند .

راهنمای خرید

برای خرید پتانسیومتر دیجیتال بدانید که پتانسیومتر که یک جزء الکترونیکی غیر فعال می باشد ، تفاوت هایی با رئوستا دارد ، از جمله این که رئوستا یک انتهای ثابت داشته و در آن پایه متحرک به مدار متصل می باشد .
شما برای خرید پتانسیومتر دیجیتال ،نمایشگر دیجیتال ، سنسور دما ، کنترلرهای خاص و…. می توانید به سیات معتبر آوا صنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات این سایت نیز دیدن نمائید .