خرید کابل برق

امروزه در صنعت برق بخش عظیمی از توزیع انرژی الکتریکی ، به ویژه در کابل و شبکه فشار ضعیف توسط کابل برق انجام می ‌گیرد. در ادامه این مقاله به خرید کابل برق می پردازیم.

ولتاژهای کابل برق چگونه است؟

در خرید کابل برق باید بدانید که کلیه کابل های برق از لحاظ ولتاژ به رنج های فشارضعیف ، فشار متوسط ، فشار قوی و فوق فشار قوی تقسیم می شوند.

تفاوت این کابل ها با یک دیگر در میزان مقاومت عایق در برابر خروج جریان های الکتریکی می باشد. هر چه ولتاژ کابل برق بیش تر شود میزان ضخامت عایق و مقاومت آن با توجه به میزان ولتاژ بیش تر خواهد شد.

هادی یا هسته مرکزی کابل برق اصلی ترین قسمت در انتقال جریان های الکتریکی می باشد. جنس این قسمت از کابل می تواند از طلا ، مس و آلومینیوم باشد.

در خرید کابل برق باید بدانید که از فلز طلا به دلیل رسانایی بالا معمولاً در تجهیزات حساس صنایع نظامی توسط برخی از کشورها استفاده می شود. آلومینیوم و مس نیز از رایج ترین فلزاتی هستند که به عنوان هادی در کابل استفاده می گردند. به طور کلی هادی ها می توانند به 4 کلاس مختلف در یک کابل قرار گیرند.

متریال کابل های برق

شما در خرید کابل برق باید از نوع متریال آن آگاهی داشته باشید. از آن جا که یک کابل برق دارای قسمت های مختلفی هم چون هادی ، عایق ، شیلد ، زره ، بدینگ ، اسکرین و … می باشد؛ کلیه این قسمت ها می تواند از مواد و متریال مختلف و مخصوصی با توجه به مورد استفاده یک کابل ساخته شده باشند.

هادی یک کابل می تواند از فلزاتی هم چون طلا ، مس و آلومینیوم ساخته شود که به دلیل مناسب بودن میزان رسانایی و قیمت مناسب تر معمولاً از فلز مس و آلومینیوم در کابل ها استفاده می شود.

ده ها مدل عایق از جمله پی وی سی ، پلی اتیلن ، پلی پرپیلین ، نایلون و … نیز می توانند به عنوان عایق در یک کابل مورد استفاده قرار گیرند.

کابل برق به طور عمده از سه جز اصلی تشکیل شده است ، یعنی هادی ، دی الکتریک و غلاف. هادی در کابل مسیر هدایت جریان را فراهم می کند.

عایق یا دی الکتریک در برابر ولتاژ سرویس مقاومت کرده و هادی را با اشیا دیگر جدا می کند. غلاف اجازه ورود رطوبت را نمی دهد و از کابل ها در برابر همه تأثیرات خارجی مانند حمله شیمیایی یا الکتروشیمیایی ، آتش سوزی و غیره محافظت می کند.

خرید کابل برق

شما در این مقاله با خرید کابل برق آشنا شدید. برای خرید کابل برق باید از ساخت آن مطلع باشید. عایق ها وظیفه حفاظت از هادی و جلوگیری از نشت جریان های الکتریکی را دارند. برای عایق نمودن سیم و کابل و شبکه از دو نوع پلیمر استفاده می کنند.

عایق پی وی سی یکی از رایج ترین عایق ها از نوع ترموپلاستیک و روکش ها می باشد که از 60 درصد کلر تشکیل شده است و دارای خاصیت خود خاموش کنندگی است.

پی وی سی از شفافیت کمی برخوردار است اما به دلیل وجود زنجیرهای حجیم پلیمر دارای استحکام و سختی زیادی است..

کابل برق از قرار گرفتن یک یا چند رشته سیم در کنار یک دیگر ساخته شده است که از آن به جهت انتقال و هدایت جریان های الکتریکی و یا سیگنال ها استفاده می شود.

در خرید کابل برق باید بدانید که کابل های برق به دلیل شرایط مختلف و کاربردهای گوناگونی که ممکن است در مدل ها و ساختار های مختلفی تولید می شوند.

زمانی که قرار است از یک کابل در محیط های داخلی استفاده شود از کابل برق هایی با هادی آلومینیومی یا مسی  با روکش پی وی سی استفاده می گردد.

در صورتی که کابل در معرض حرارت باشد می بایست از یک کابل برق با روکش نسوز استفاده نمود. به همین ترتیب صد ها مدل کابل برق با کاربردهای گوناگون امروزه در جهان تولید می گردند.

خرید سیم و کابل

شما برای خرید کابل برق می توانید به سایت معتبر آوا صنعت مراجعه نمائید. در این سایت که یک فروشگاه لوازم الکترونیکی است ، شما می توانید به راحتی انواع مختلف کابل برق را خریداری نمائید.