دستگاه اچ ام ای

اچ ام ای به معنی رابط بین انسان و ماشین می باشد. در ادامه این مقاله به دستگاه اچ ام ای می پردازیم.

کاربرد اچ ام ای

معمولا از دستگاه اچ ام ای برای مانیتورینگ و کنترل و ثبت اطلاعات یک سیستم استفاده می شود. دستگاه اچ ام ای مانیتورهای صنعتی هستند که می توانند با بقیه تجهیزات کنترلی ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنند.
شما توسط اچ ام ای قادر خواهید بود در هر نقطه از جهان به اطلاعات سیستم کنترل خود دسترسی داشته باشید.
به دلیل این که دستگاه اچ ام آی یک دستگاه صنعتی است در آن مشکلات نویز و هنگ کردن و Reset شدن کم تر بوجود می آید.
مثلا یک ماشین تزریق پلاستیک برای استفاده در خط تولید فیلتر هوا که تمام فرامین ان از جمله کلیدها تنظیم دما یا تنظیم فشار و سرعت یا تنظیم موقعیت از طریق PLC کنترل می شود وتمام این تنظیمات را اپراتور بر روی اچ ام ای اجرا می کند و دستگاه اچ ام ای ان را به PLC منتقل می کند.

کامپیوتر و اچ ام ای

دلیل استفاده از دستگاه اچ ام ای برای مانیتورینگ و کنترل خطوط تولید و دستگاه های صنعتی به جای کامپیوتر چیست ؟ تا چند سال قبل برای مانیتورینگ و کنترل خطوط تولید و دستگاه های صنعتی از کامپیوتر استفاده می شد.
اما نرم افزارهای کامپیوتری در مقابل ویروس ها اسیب پذیرند. همین امر باعث می شد که در بعضی مواقع فرمان اشتباه ایجاد کرده و خسارات جبران ناپذیر مالی و حتی انسانی بوجود آورد.
هم چنین دستگاه اچ ام ای این قابلیت را دارد که می تواند تا ۲۵۵ دستگاه و تجهیز مختلف را به آن متصل نمود. چیزی که در استفاده از نرم افزار برای اتصال به سیستم های مختلف با تعداد زیاد با مشکلات زیادی مواجه می شد.

دستگاه اچ ام ای

دستگاه های اچ ام ای مانیتورهای صنعتی هستند که می توانند با بقیه تجهیزات کنترلی ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنند. شما توسط HMI قادر خواهید بود در هر نقطه از جهان به اطلاعات سیستم کنترل خود دسترسی داشته باشید.
اچ ام ای ها در چند مورد قابل تقسیم بندی هستند یکی از آن ها نوع کار کردن با آن است که در ۲ حالت لمسی (Touch HMI) و تکست پنل (Text Panel) قابل تنظیم است.
که البته نوع لمسی آن که بیش تر با نام TOUCH PANEL شناخته می شود هم حرفه ای تر و هم گران تر است و در نوع TEXT PANEL در موارد ساده تر مورد استفاده قرار می گیرد و البته به لحاظ قیمتی نیز ارزان تر است.
در واقع هر صفحه الکترونیکی که رابطه بین کاربر و یک تجهیز را برقرار کند HMI نامیده می شود اما عموما ، رایج ترین استفاده از این کلمه در فرآیندهای صنعتی می باشد.
اچ ام ای با استفاده از یک نرم افزار، اطلاعات عملکردی فرآیند صنعتی را در اختیار کاربر می گذارد و دستورات کنترلی را از اپراتور دریافت می کند. معمولا اطلاعات به فرمت گرافیکی بر روی اچ ام آی نمایش داده می شود.
از اچ ام آی ، برای مانیتورینگ ورودی و خروجی ماشین آلات ، نمایش تصویری دیتا و مشاهده زمان ، روند کار و تگ ها استفاده می شود.

کارکرد پنل های اچ ام ای

پنل های HMI ، امکان استپ و استارت ، تنظیمات ست پوینت ، و انجام فانکشن های دیگر برای برای تنظیم و تعامل با سیستم کنترل را به کاربر می دهد.
به این دلیل که اساس عملکرد HMI ، نرم افزاری است ، سیم کشی ها از سیستم حذف می شود ، لذا انجام تنظیمات برای کاربر بسیار آسان خواهد بود.
دستگاه اچ ام ای امکان مدیریت انواع کنترل و تصویرسازی فرآیندها را فراهم می کند. ساده ترین نوع آن ، مدل هایی است که ورودی از طریق صفحه لمسی وارد می شود و پیشرفته ترین نوع آن ، کنترل پنل هایی است که برای سیستم های اتوماسیون صنعتی بسیار پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد.
زمانی که شما یک برنامه برای اچ ام آی می نویسید ، در هر صفحه یک رابط گرافیکی ایجاد می کنید که به کاربر امکان دریافت و ارسال دستورات به پی ال سی را از طریق یک پروتکل پیکربندی شده می دهد.
تمام مواردی که شما ایجاد می کنید شامل ورودی خروجی های فیلد ، نمایش آلارم و آیکون اعلام وضعیت ، به یک آدرس در پی ال سی ، لینک می شود.

خرید محصول

شما برای خرید دستگاه اچ ام ای می توانید به سایت آوا صنعت مراجعه نمائید و انواع ان را خریداری نمائید.