دستگاه ترموستات یخچال

یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در یخچال و فریزر منزل شما ، دستگاه ترموستات یخچال می باشد که با استفاده از آن می توان دمای محیط را ثابت نگه داشت. در ادامه این مقاله به دستگاه ترموستات یخچال می پردازیم.

تنظیم درجه ترموستات یخچال

تنظیم کردن دستگاه ترموستات یخچال با توجه به مدل یخچال و هم چنین فصل های مختلف متفاوت خواهد بود ، دمای معمول باید بین 2 تا 5 درجه سانتی گراد باشد.
این دما برای مواد درون یخچال مناسب است ؛ این دما در فصل زمستان باید 1 تا 2 درجه سانتی گراد باشد و در تابستان بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد برای یخچال و مواد داخل آن مناسب خواهد بود.
در یخچال ها طبقات مختلفی تعبیه شده است که دما در طبقه ای با طبقه دیگر متفاوت است ، به همین دلیل قرار دادن هر مواد غذایی در طبقه مناسب آن بسیار حائز اهمیت است.
مواد پروتئینی مانند قارچ و گوشت ها باید در طبقه سردتر قرار بگیرد تا فاسد نشوند و سبزیجات در دمای متعادل تری تا یخ نزنند ، نوشیدنی ها را معمولا در درب یخچال قرار می دهند که از گرم ترین طبقات یخچال محسوب می شود .
هم چنین این نکته را فراموش نکنید یخچال باید در جای درستی قرار بگیرد دور از تابش مستقیم خورشید و هم چنین دور از وسایل گرمازا مثل اجاق گاز

.
محافظت از ترموستات یخچال

از باز کردن بی مورد درب یخچال خودداری کنید . باز و بسته کردن درب یخچال باعث می شود به خاطر اختلاف دمای بیرون و درون آن ، انتقال حرارت صورت بگیرد و دمای یخچال بالا برود. که در نتیجه ترموستات فریزر وارد عمل شده، دستور به روشن شدن کمپرسور می دهد.
دمای محیط اطراف روی دمای درون یخچال نیز تأثیر می گذارد. پس در فصل های سرما و گرما لازم است محدوده دمایی مشخصی برای یخچال در نظر بگیرید. بهتر است مکان قرارگیری یخچال دمای متعادلی داشته باشد. مثلاً کنار گاز یا فر اصلاً مکان خوبی برای قرار دادن یخچال ها نیست.
از گذاشتن غذای گرم در داخل یخچال جداً خودداری کنید. این عمل علاوه بر اینکه روی کیفیت مواد غذایی اثر می گذارد، باعث بالا رفتن دمای درون یخچال نیز می شود. که در نتیجه رله دما باید برای تنظیم دما دوباره وارد عمل گردد.

دستگاه ترموستات یخچال

دستگاه ترموستات یخچال که آن را با نام رله دما ، دماپا یا کنترلر نیز می شناسند ، قطعه ای مکانیکی است که پشت یخچال و نزدیک محفظۀ کمپرسور نصب می شود.
این قطعه وظیفه دارد تا چگونگی عملکرد کمپرسور یا موتور یخچال را مدیریت نماید. دماپا ها به صورت غیر مستقیم مسئول تنظیم دمای محفظۀ یخچال و ثابت نگه داشتن آن هستند و این کار را با روشن و خاموش کردن های پیاپی کمپرسور انجام می دهند.
تمامی یخچال ها از یخچال های قدیمی گرفته تا سای بای سایدها و یخچال های صنعتی دارای سیستم تنظیم دما هستند.

نحوه عملکرد ترموستات یخچال

زمانی که یخچال شروع به کار می کند ، سیکل تبریدی یخچال به راه افتاده دمای محفظه را تا مقدار تعیین شده پایین می آورد.
پس از اینکه دمای مورد نظر حاصل شد ، سیستم سرمایشی یخچال باید توانایی کنترل این دما را داشته باشد و دمای محفظه را پیوسته در همین مقدار تعیین شده نگه دارد.
با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال مقداری گرما وارد آن می شود. از طرفی دمای محیط نیز به هر ترتیب باعث بالا رفتن دمای محفظۀ داخلی می شود.
در نتیجه در هرباری که دمای درون محفظه بالاتر از میزان تعیین شده بیاید ، رله دما به کمپرسور دستور می دهد که مجدداً شروع به کار کند.
زمانی که دمای مورد نظر دوباره حاصل شود ، دماپا این بار فرمان به قطع جریان کمپرسور داده و چرخۀ سرمایشی را متوقف می کند. این تمام کاری است که سنسور دما در یخچال ها انجام می دهد.

ساده تریت دستگاه ترموستات چه ساختاری دارد؟

ساده ترین نوع از انواع دستگاه ترموستات یخچال ، به دو قطبی مشهورند. در طراحی رله دمای دو قطبی از دو فلز رسانا با ضریب انبساطی متفاوت استفاده می شود. به طوری که این دو فلز به یک دیگر چسبیده ، در تماس با دمای محفظۀ درونی یخچال قرار می گیرند.

خرید ترموستات یخچال

شما می توانید برای خرید دستگاه ترموستات یخچال و آشنایی با انواع ترموستات های دیگر به سایت معتبر آوا صنعت مراجعه نمائید.