دستگاه ترموکوپل

دستگاه ترموکوپل یک وسیله ی رایج و کاربردی در اندازه گیری الکتریکی دما می باشد این وسیله نوعی مولد برق بوده که اختلاف دما بین دو نقطه را تبدیل به ولتاژ می کند. در ادامه این مقاله به دستگاه ترموکوپل می پردازیم.

انواع ترموکوپل

دستگاه ترموکوپل دارای انواع مختلفی می باشد. دستگاه ترموکوپل در ترکیب های مختلف فلز یا کالیبراسیون موجود هستند. متداول ترین آن ها ترموکوپل های بیس متال هستند که با نام های N ، T ، E ، J و K شناخته می شوند.
کالیبراسیون دمای بالا نیز در آن ها وجود دارد ، هر کالیبراسیون در دامنه و محیط دما متفاوت است ، گرچه حداکثر دما با قطر سیم مورد استفاده در ترموکوپل متفاوت است.
اگرچه کالیبراسیون ترموکوپل دامنه دما را دیکته می کند ، اما حداکثر دامنه نیز با قطر سیم ترموکوپل محدود می شود. یعنی ممکن است یک ترموکوپل بسیار نازک به محدوده دمای کامل نرسد.

کاربرد ترموکوپل

دستگاه ترموکوپل برای مدت زمان زیادی است که جزء بهترین روش های اندازه گیری دما به حساب می آیند. ترموکوپل ها در صنعت نیز کاربرد فراوان دارند مانند اندازه گیری کردن دمای کوره ها ، دمای دودکش ، قطع کن گاز شومینه و اجاق گازها ، اندازه گیری دمای سیستم های تولید کننده دارو و مواد غذایی و… که بسیار مفید واقع شده اند و در زمان خرید در دسته بندی اتوماسیون قرار میگیرند.
ترموکوپل که اشتباها به آن ترموکوبل هم می گویند یک وسیله ی رایج و کاربردی در اندازه گیری الکتریکی دما می باشد این وسیله نوعی مولد برق بوده که اختلاف دما بین دو نقطه را تبدیل به ولتاژ می کند.
دستگاه ترموکوپل دو سیم فلزی جدا از هم دارد که از یک طرف به هم وصل شده و از طرف دیگر به یک دماسنج ترموکوپل متصل می شود.

دستگاه ترموکوپل

هنگامی که دو سیم متشکل از فلزات متفاوت در هر دو انتها به هم وصل می شوند و یکی از انتها گرم می شود ، یک جریان مداوم وجود دارد که در مدار ترموالکتریک جریان می یابد.
اگر این مدار در مرکز شکسته شود ، ولتاژ مدار مدار باز ولتاژ تابعی از دمای اتصال و ترکیب دو فلز است. این به آن معناست که وقتی اتصال دو فلز گرم می شود یا خنک می شود ، ولتاژ تولید می شود که می تواند با درجه حرارت ارتباط داشته باشد.
دستگاه ترموکوپل یک سنسور دما برای اندازه گیری دما است. این سنسور از دو سیم فلزی متمایز تشکیل شده است که در یک انتها به هم وصل می شوند و در انتهای دیگر به یک دماسنج ترموکوپل یا سایر دستگاه های دارای توان ترموکوپل متصل می شوند. در صورت پیکربندی مناسب ، ترموکوپل ها می توانند اندازه گیری دما را در طیف وسیعی از دما ارائه دهند.

جایگاه دستگاه ترموکوبل در صنعت

دستگاه ترموکوپل به دلیل قابلیت سنسور دما به عنوان سنسورهای دما در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
از یک ترموکوپل صنعتی گرفته تا استفاده از یک ترموکوپل معمولی که در تاسیسات برق و لوازم معمولی یافت می شود. با توجه به طیف گسترده ای از مدل ها و مشخصات فنی آن ها ، درک ساختار اساسی آن ، نحوه عملکرد آن ، دامنه های آن برای تعیین بهتر نوع و ماده مناسب دستگاه ترموکوپل برای کاربرد شما بسیار مهم است.
دستگاه ترموکوپل ساخته شده از جنس فلزات قیمتی همیشه هزینه زیادی را به همراه دارند ولی پایداری و طول عمر بالا، از ویژگی‌ های مثبت این گروه از تجهیزات محسوب می ‌شود.

ترموکوبل صنعتی

ترموکوپل های صنعتی را می توان بسته به جنس فلز مورد استفاده دسته بندی کرد. در ساخت دستگاه ترموکوپل صنعتی استاندارد معمولا از فلز های خاصی استفاده می شود. دسته بندی دیگر ترموکوپل صنعتی نیز بر اساس نوع نصب و نحوه اتصال انجام می شود.
اگر محل اتصال دو فلز دما است و با اندازه‌گیری آن، می‌توان دما را اندازه گرفت.
اگر محل اتصال دو فلز دستگاه ترموکوپل حرارت داده‌ شود ، به دلیل اثر ترموالکتریکی در دو سر دیگر آن‌ها که آزاد هستند اختلاف پتانسیلی (ولتاژ) تولید شود. این ولتاژ تابع دما است و با اندازه‌ گیری آن ، می ‌توان دما را اندازه گرفت.

خرید دستگاه ترموکوبل

شما برای خرید انواع دستگاه ترموکوپل می توانید به سایت آوا صنعت مراجعه کنید و انواع ترموکوپل و کارایی آن ها را بررسی کنید و با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.