دستگاه جوجه کشی

در طبیعت پرنده مادر در زمان کرچ شدن یا خوابیدن بر روی تخم ها شرایط مناسب دما ، رطوبت و اکسیژن رسانی را انجام می دهد در ادامه ای مقاله به دستگاه جوجه کشی می پردازیم.

دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی طبیعی

جوجه کشی یا جوجه درآوری طبیعی توسط مرغ کرچ انجام می شود. مرغ کرچ با خوابیدن روی تخم های نطفه دار شرایط مطلوب جوجه کشی را فراهم می کند و به صورت غریزی تخم ها را برای جلوگیری از چسبیدن نطفه به پوسته تخم ها می چرخاند.
اگر چه گفته می شود که در جوجه کشی طبیعی درصد تبدیل شدن به جوجه بالاست اما تعداد تخم های پایین نطفه دار که می تواند توسط مرغ کرچ به جوجه تبدیل شوند ، از محدودیت های جوجه کشی طبیعی است.

دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی مصنوعی

در جوجه درآوری مصنوعی دستگاه جوجه کشی شرایط لازم برای تبدیل شدن تخم های نطفه دار به جوجه را فراهم می کند. ماشین جوجه کشی را می توان به صورت دست ساز با استفاده از تجهیزات ابتدایی نیز ساخت اما معمولا این دستگاه های دست ساز از راندمان قابل قبولی برخوردار نیستند.
در ساخت دستگاه جوجه کشی تولیدی کارخانه ها از قطعات مکانیکی و دیجیتالی مناسب استفاده می شود که راندمان این دستگاه ها را بیش تر از مرغ کرچ می کند.

مراحل فرآیند جوجه کشی

جوجه درآوری از تخم های نطفه دار به دو مرحله ستر و هچر تقسیم می شود. در مرحله ستر که در آن جنین در داخل تخم در حال رشد است تخم ها برای نچسیدن جنین به پوسته تخم توسط مرغ کرچ یا دستگاه جوجه کشی چرخانده می شوند.
اما در مرحله هچر که 3 روز آخر جوجه کشی است، نیازی به چرخاندن تخم ها نیست و جوجه ها از تخم ها خارج می شوند. دما در مرحله هچر کم تر و رطوبت و اکسیژن بیش تر می باشد.

جوجه کشی در گذشته چگونه صورت می گرفته است؟

اصول و روش کار دستگاه جوجه کشی از گذشته تا به امروز به یک صورت انجام می شود ، منتها در جزییات و نحوه ساختار آن تفاوت هایی وجود دارد.
مثلا مصریان باستان از سوزاندن کود حیوانی و چینی ها با سوزاندن پارافین ، نفت و الکل جهت تامین گرمای مورد نیاز دستگاه جوجه کشی بهره می بردند.
بنا براین دستگاه های جوجه کشی امروزی نیز با تکیه برهمین اصول طراحی و تولید می شوند ، علی رغم این که این دستگاه ها جهت تامین گرما و رطوبت مورد نیاز از نیروی الکتریسیته بهره می جویند.
بسته به نیاز مصرف کنندگان این دستگاه ها در اندازه ها و امکانات مختلف تولید و عرضه می شود. به همین دلیل در گذشته روند جوجه کشی با راندمان بسیار پایینی انجام می گرفت زیرا امروز دستگاه های جوجه کشی با تکیه بر سنسور و برخی قطعات روند جوجه کشی را با راندمان بسیار بالایی انجام می دهد.

خرید دستگاه جوجه کشی

شما برای خرید دستگاه جوجه کشی می توانید به سایت آوا صنعت مراجعه نمائید و اطلاعات دیگری راجع به این دستگاه و محصولات دیگر این مجموعه به دست آوردید.