مصرف قارچ از دوران پیش از تاریخ و احتمالاً در دوره شکار شروع شده ولی کشت قارچ تا سال های زیادی مرسوم نبوده است. در ادامه این مقاله به دستگاه پرورش قارچ می پردازیم.

مزایا پرورش قارچ

تولید قارچ از شغل هایی است که از ایده تا اجرا و کسب سود همگی در زمانی بسیار کوتاه عملی می شود. برای مثال درباره قارچ دکمه ای باید گفت از زمان ورود کمپوست قارچ (کشت کمپوست که به زمان مخلوط کردن بذر با کمپوست قارچ گفته می شود) تا زمانی که اولین موج که اولین فلش نیز گفته می شود محصول قارچ را برداشت می کنید.
تقریباً هر ۵ تن کمپوست قارچ دکمه ای در ماه یک شغل ایجاد می کند و این خیلی عالی است چون در اوضاع اقتصادی فعلی کارآفرینی و تولید محصولات غذایی در درجه اول اهمیت قرار دارد.
انواع قارچ خوراکی دارای ارزش غذایی بالایی هستند و می توانند ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن را تامین کنند. مصرف قارچ در طب سنتی و درمان گیاهی نیز توصیه شده است.

 

معرفی تجهیزات سالن پرورش قارچ

در زمینه پرورش قارچ با دستگاه پرورش قارچ در سالن ، استفاده کردن از دستگاه ها و تجهیزات روز به بالا بردن کیفیت محصول تولید شده و در نهایت به رضایت مشتری و فروش بیشتر می انجامد. بنابراین توصیه می شود تجهیزات از فروشگاه ها و تولید کنندگان مطمئن خریداری شود. ازجمله دستگاه های مورد نیاز تابلو برق رطوبت ساز ، مخزن رطوبت ساز ، یونولیت مه ساز ، انواع دستگاه های رطوبت ساز مانند رطوبت ساز مینیاتوری ، دیگ بخار سالن قارچ ، دماسنج و انواع دستگاه های سنسور و کنترلر رطوبت و دما ، دستگاه مه پاش و غیره می باشد.

دمای پرورش قارچ

بر خلاف نور، قارچ به دما حساس است و نمی تواند تغییرات دمایی زیادی را تحمل کند. در گونه های مختلف قارچ تفاوت هایی نسبت به دما و رطوبت دیده می شود.
مثلاً قارچ دکمه ای و صدفی به دمای بین ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتی گراد ولی قارچ گانودرما به دمای بین ۲۵ تا ۳۲ درجه سانتی گراد نیاز دارد.
پرورش قارچ در منزل با توجه به شرایط دمایی مناسب امکان پذیر است. کولر و مه پاش برای تابستان و بخاری برای زمستان منبع اصلی تنظیم دمای اتاق و دستگاه پرورش قارچ در خانه است.
دستگاه پرورش قارچ
از جمله مهم ترین و دستگاه پرورش قارچ در سالن های صنعتی و همچ نین در سالن های سنتی دستگاه های رطوبت ساز و مه پاش می باشد.
دستگاه پررش قارچ رطوبت ساز و مه پاش دارای اجزای تماما گالوانیزه و ضد زنگ و مقاوم در برابر پوسیدگی بوده و هم چنین علاوه بر جنس گالوانیزه دارای یک لایه پوشش رنگ کوره ای استاتیک و پودری نیز می باشد.
هواساز در واقع مهم ترین و اصلی ترین دستگاه پرورش قارچ دکمه ای بوده و در تنظیم میزان دما و رطوبت و حجم اکسیژن موجود در هوا در داخل سالن تاثیر مستقیم دارد.
دیگ بخار در پاستوریزه کردن خاک پوششی و هم چنین دیگ اب گرم در گرم کردن سالن ها و دستگاه پرورش قارچ نقش مهم و اساسی دارد.
این ماشین الات صنعت قارچ هم خوانی کاملا مستقیم با دیگر ماشین آلات کارخانه های پرورش قارچ داشته و به راحتی در این سالن ها امکان استفاده دارد.

فروش قارچ

قارچ یکی از پر مصرف ترین مواد در صنایع غذایی محسوب می شود و همیشه بازار خوبی دارد. انواع غذاهای آماده و کنسروی ، فراورده های سوسیس و کالباس ، سس ها و خوراک های زیادی از قارچ های خوراکی تهیه می شود ، بنابراین مشکل چندانی از لحاظ فروش محصول نخواهید داشت.

پرورش قارچ

در پرورش قارچ و دیگر محصولات کشاورزی داشتن خریدار دائمی یک مزیت بزرگ است. تولید کنندگان عمده دستگاه پرورش قارچ همیشه با خریداران عمده در ارتباط هستند و برای فروش محصولات از قبل هماهنگی های لازم را انجام داده اند.
البته در این بین قارچ دکمه ای در کشور ما از نظر فروش در رتبه اول قرار دارد و با شناخت مردم از ارزش های دارویی بسیار با ارزش قارچ گانودرما مصرف این نوع قارچ هم در رتبه ی بعدی قرار دارد و روز به روز در حال افزایش است.

خرید دستگاه پرورش قارچ

شما برای خرید دستگاه پرورش قارچ می توانید از طریق سایت آواصنعت اقدام کنید و در زمانی کوتاه محصول با کیفیت خود را تحویل بگیرید.لازم به ذکر است که سایت فروشگاهی آوا صنعت محصولات پرکاربرد دیگری را به صورت حضوری و آنلاین به فروش میرساند.