دستگاه کنتاکتور

کنتاکتور وسیله اي است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومفناطیس تعدادي کنتاکت به یک دیگر وصل یا از یک دیگر جدا می شوند. در ادامه این مقاله به دستگاه کنتاکتور می پردازیم.

ساختار کنتاکتور

به طور معمول کنتاکتور دارای چندین کنتاکت می ‌باشد. کنتاکت‌ ها بیش تر از نوع کنتاکت باز هستند و همین کنتاکت‌ها هستند که قدرت عملکردی را در زمانی که بوبین کنتاکتور برق دار شده است برای بار فراهم می ‌کنند.
دستگاه کنتاکتور توانایی باز و بسته شدن سریع را دارند که به همین سبب برای تحمل بارهای بزرگ تر مناسب می ‌باشند. دستگاه کنتاکتور بیش تر همراه با موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
دستگاه کنتاکتور می ‌تواند رنج وسیعی از جریان را پوشش دهد و در هر یک از این آمپراژها از جریان‌ های کم تا هزاران آمپر و ولتاژهای 25 ولت تا هزاران ولت مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه براین در ابعاد مختلفی از ابعاد کوچک دستی تا سایزهای بزرگ تر در بازار موجود هستند. کنتاکتور به این دلیل بیش تر در بارهای با جریان بالا مورد استفاده می‌ باشد که ظرفیت بالایی برای عملکرد در جریان‌ های بالای 5000 آمپر و توان‌ های بالاتر از 100کیلو وات دارد.
زمانی که موتورهای جریان بالا قطع می ‌شوند ، تولید قوس الکتریکی می‌ کنند. برای کاهش و کنترل این نوع آرک (قوس) می‌ توان از دستگاه کنتاکتور استفاده نمود.

عملکرد کنتاکتور

کنتاکتورها برای اتصال مستقیم به دستگاه های با بار جرین بالا طراحی شده اند. رله ها اکثرا ظرفیت های پایینی دارند و معمولا هم برای کاربرد های به طور نرمال بسته و هم به طور نرمال باز طراحی می شوند.
دستگاه هایی که بیش از 15 آمپر را کلیدزنی (سوییچ) می کنند یا مدارهایی که نرخی بیش از چند کیلووات دارند ، معمولاً کنتاکتور نامیده می شوند.
به جز کنتاکت های جریان پایین اختیاری ، کنتاکتورها تقریباً همیشه با کنتاکت های بطور عادی باز تجهیز می شوند. برخلاف رله ها ، طراحی کنتاکتورها با ویژگی هایی همراه می باشد که قوس تولید شده هنگام مختل کردن جریان موتور های سنگین را کنترل و خنثی می کند.

انواع کنتاکتور

کنتاکتورها دارای انواع مختلفی هستند. سوئیچ تیغه چاقویی : کنتاکتورهای تیغه چاقویی قدیمی ترین نوع از کنتاکتورها می باشند که برای خاموش و روشن کردن موتورهای برقی مورد استفاده قرار می گیرد.
این نوع از کنتاکتور از نوار یا تیغه فلزی همراه با یک اهرم تشکیل شده است. از این اهرم برای بالا کشیدن نوارهای فلزی استفاده می شوند.
این نوع از کنتاکتور یک کنتاکتور دستی می باشد و قطع و وصل سریع آن به صورت دستی بسیار دشوار است. هم چنین امکان از بین رفتن کنتاکت ها نیز وجود دارد.
کنتاکتور دو تکه : کنتاکتورهای تیغه چاقویی مضرات زیادی دارند. از این رو، برای رفع این معایب ، کنتاکتورهای دستی معرفی شده‌ اند. این نوع کنتاکتورها برای کار با واحد کوچک ‌تر بی ‌خطر هستند.
کنتاکتور مغناطیسی : طراحی این نوع کنتاکتورها در بین سایر انواع کنتاکتورها از همه پیشرفته ‌تر می باشد. این کنتاکتورها از نوع الکترومغناطیسی هستند و می ‌توانند به طور خودکار کار کنند و برای روشن و خاموش کردن بار به مدار کنترل کوچکی نیاز دارند.

دستگاه کنتاکتور

دستگاه کنتاکتور یکی از پرکاربرد ترین قطعات الکتریکی می باشد که در مدارهای الکتریکی برای قطع و وصل مدار الکتریکی با توان بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
دستگاه کنتاکتور یک کلید مغناطیسی می باشد که مانند کلید های ساده سه فاز دارای ۳ کنتاکت اصلی با قدرت برای ارتباط تجهیزات و دستگاه های الکتریکی به شبکه و هم چنین تعدادی کنتاکت های کمکی جهت استفاده در طراحی مدارهای فرمان می باشد.
در دستگاه های کنتاکتور خطوط تغذیه توان که بار ختم می شود را قطع و وصل می کند. در دستگاه کنتاکتور یک قسمت از هسته متحرک بوده و توسط فنری از قسمت ثابت جدا نگه داشته می شود و یک سری کنتاکت عایق شده از یک دیگر به آن متصل هستند.
در قسمت هسته نیز یک سری کنتاکت دیگر محکم شده است در حالت وصل آن تیغه ی متحرک کنتاکتور تحت نیروی دائم الکترومغناطیسی بوده و با کنتاکت ثابت در تماس است.

شما برای خرید این قطعه می توانید از طریق سایت آوا صنعت اقدام به ثبت سفارش و یا خرید حضوری انجام دهید.