رله قطعه ای است که با اعمال یک ولتاژ ، اتصال الکتریکی بین دو یا چند نقطه را برقرار می کند . در ادامه این مقاله به رله شراک می پردازیم .

چرا باید از رله استفاده کنیم ؟

رله شراک مانند همه ی کلید های الکتریکی عمل می کند و برای این که بتواند یک وسیله برقی را با یک کلید خاموش و روشن کند باید از سیم نول برق شهری استفاده کند .
سیم فاز را به پایه و سر دیگر سیم را هم به عنوان رابط فاز به پایه NO یا NC دستگاه برقی خود متصل کنید . رله در خیلی از دستگاه های برقی یک کنترل کننده به حساب می آید .

انواع رله

یکی از انواع رله شراک ، رله حرارتی می باشد . این نوع از رله از دو فلز غیر همجنس تشکیل شده است . در اطراف آن یک سیم حامل جریان الکتریکی پیچیده شده است .
حرارت موجود در اطراف سیم ها باعث خم شدن رله می شود و به این صورت رله فعال خواهد شد و بعد از پایان کار خود به حالت اولیه باز می گردد .
ربه مغناطیسی نیز یکی دیگر از انواع رله شراک می باشد . این رله مشابه فیوز می باشد . فیوز می سوزد اما رله مغناطیسی باعث قطع جریان مدار خواهد شد .

اجزای تشکیل دهنده رله چیست ؟

شما باید قبل از خرید رله جامد از اجزای تشکیل دهنده رله شراک اطلاع داشته باشید . مهم ترین بخش در رله آهنربا می باشد . آهنربای موجود در رله یک فلز است که خاصیت مغناطیسی ندارد .
تیغه های در حال حرکت در رله اید از جنس فلز باشد .این تیغه ها در واقع دستورات کنتاکت متصل به خود را انجام می دهد و مدار مورد نظر را باز یا بسته می کند .
در بعضی از رله ها نیازی به فنر نیست و نبودن آن تفاوتی در آن ایجاد نمی کند و فنر به تیغه متحرک وصل می شود و حرکت آن را روان تر خواهد کرد .
قالب رله شراک معمولا از جنس پلاستیک می باشد و اجزای تشکیل دهنده رله را در خود جای داده است و عوامل بیرونی محافظت خواهد کرد .

رله شراک

رله شراک وسیله ای است که قابلیت ایمنی و کلید زنی به صورت خودکار را دارا می باشد و در زمانی که یک سیگنال مانند تغییرات فشار یا ولتاژ را دریافت می کند ، کنتاکت های بار الکتریکی را باز و بسته می کند .
از مزیت هایی که رله های خودکار دارند این می باشد که بدون نیاز به دخالت انسان می تواند یک مدار را قطع یا وصل کند و نیاز به سیگنال های متععدی دارد .
این سیگنال های متعدد می تواند قوی یا ضعیف باشند ، قوی یا ضعیف بودن این سیگنال ها تفاوتی در عملکرد رله شراک نخواهد داشت .
رله های جهت یاب ، توانایی تشخیص جهت توان و نیرو را دارا می باشند و یکی از عوامل و فاکتورهای بسیار مخرب در شبکه ها توان برگشتی می باشد .
زمانی که این قسمت ها دچار نقص یا خطا شده باشد ، توانایی این را دارد که این قسمت ها را نسبت به بقیه جدا سازی می کنند . این رابدانید که این دستگاه ها در شبکه های قدرت کاربرد خاصی ندارند .
امروزه برخلاف سال های قبل شاهد حضور رله ها در قالب های مختلف مکانیکی ، حرارتی ، مغناطیسی و … هستیم که هر کدام برای کارایی مختلف طراحی و تولید شده اند .
یکی از عوامل خطر سا و مخرب در شبکه ها توان برگشتی می باشد ورله جهت یاب توانایی تشخیص جهت توان و نیرو را دارا می باشد .
با وجود این عملکرد می تواند قسمتی از شبکه را که دچار مشکل و خطا شده است را از بقیه قسمت ها جداسازی کند . این رله جهت یاب جز رله های حفاظتی می باشد .

معرفی فروشگاه آواصنعت

برای انتخاب و خرید رله شراک باید ولتاژ و جریان آن را بررسی کنید و بعد از آن باید جریان آستانه مورد نظر که چند امپر است را بررسی کنید و در آخر باید تیغه های رله شراک را چک کنید .
شما برای خرید انواع رله از جمله رله شراک می توانید به سایت معتبر آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از دیگر محصولات این مجموعه دیدن نمائید و برای مثال اقدام به خرید کنتاکتور فرمایید.