رله شراک وسیله ای می باشد که عملکردی مشابه کنتاکتور دارد ولی در ابعاد کوچک تری تولید می شود . در ادامه این مقاله به رله شیشه ای شراک می پردازیم .

تفاوت رله شیشه ای و کنتاکتور در چیست؟

دو تفاوت بین رله های شیشه ای و کنتاکتور ها وجود دارد . اول این که رله شیشه ای شراک برای جریان های ضعیف به کار می رود ولی کنتاکتور معمولا برای جریان های بالا مورد استفاده قرار خواهد گرفت .
دومین تفاوت رله شیشه ای شراک با کنتاکتور نحوه عملکرد بوبین های آن هاست که برای راحت تر بیان کردن آن می توان گفت که کنتاکتور مشابه کلید برق عمل می کند و با قطع و وصل شدن برق بوبین ، کنتاکت های کنتاکتور بازو بسته می شوند و باعث قطع و وصل شدن برق اصلی خواهند شد .
رله شیشه ای شراک را می توان به کلید تبدیل تشبیه کرد چون رله شیشه ای مستقیما برق اصلی را قطع و وصل نمی کند و با دستوری که به بوبین می دهید و کنتاکت هایی که بازو بسته می شوند عمل دستور دادن به قسمت های متفاوت مدار کنترلی انجام می شود .

نحوه نصب رله شیشه ای چگونه است ؟

در دنیای امروز استفاده از رله های کمکی در صنعت بسیار گسترده می باشد . این رله ها در حیطه های مختلفی از جمله ارسال و دریافت سیگنال ، سیستم های حفاظتی می باشند . هم چنین در سیستم های الکتریکی و کنترلی نیز کاربرد های بسیار زیادی دارند .
هر یک از کنتاکت های رله ، دارای یک شماره می باشند که مشخص می کند سیم های ورودی به کدام کنتاکت در رله متصل شده اند . پیش از خرید رله جامد و یا سایر انواع دیگر آن باید دانست که رله ها با استفاده از پایه های خود روی ریل نصب می شوند .

کاربرد رله شیشه ای در کجاست ؟

رله های شیشه ای به عنوان تجهیزی برای محافظت ، ایزوله کردن مدار ، کنترل کردن مدار بار ، سوئیچ کردن چندین ولتاژ و جریان در خروجی و … در بسیار از قطعات برقی مانند لوازم خانگی و یا تجهیزات صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند .

تست کردن رله به چه صورتی می باشد ؟

برای تست رله شیشه ای شراک باید ولتاژ مورد نظر ، طبق ولتاژ کاری رله مورد نظر را به دو پایه سیم پیچ رله اعمال کنید و در آن صورت با رله کلید کند و کنتاکت هایش را باز یا بسته کنید. برای اطمینان بیش تر می توانید با استفاده از اهم متر اتصال کنتاکت ها را تست کنید .

موادی که در کنتاکت ها استفاده می شود

به علت دمای ذوب پایین نقره ، به سادگی از آن در ساخت کنتاکت ها استفاده می کنند . کنتاکت های آبکاری شده ، با نقره در مدارات با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می گیرند . ولی برای مدارات با شدت جریان بالا مناسب نیستند .
زمان قطع و وصل شدن کنتاکت ها احتمال بروز پدیده های خاصی ، نظیر گرم شدن یا تغییر حالت مواد در تیغه ها وجود خواهد داشت . گرم شدن تیغه ها ، با افزایش مقاومت کنتاکت در زمان قطع شدن رابطه مستقیمی خواهد داشت ؛ که این موضوع بعد از مدتی تبدیل به جرقه در آن نقطه خواهد شد .

رله های شیشه ای شراک چه عملکردی دارند؟

از رله شیشه ای برای قطع و وصل بارهای کوچک در مدارهای فرمان مورد استفاده قرار می گیرد . از ویژگی های این نوع رله ها ارزانی ، کوچکی و طول عمر بالا می باشد .
ساخت این وسیله در انواع با تنوع ولتاژی و تعداد مختلف پلاتین مدل های مختلف را جهت استفاده عرضه می نماید . رله های الکترو مکانیکی در دو مدل قابل نصب روی برد و قابل نصب روی سوکت تولید می شوند که در تابلو برق های صنعتی بیش تر از نوع قابل نصب روی سوکت استفاده می شود.
نحوه سیم بندی سوکت پایه رله بر روی خود آن مشخص شده است . رله های کمکی تحمل جریان 10 آمپر را دارا می باشند . اما کنتاکتور ها در جریان های مختف از 9 تا 1000 آمپر، در حال تولید و بهره برداری می باشند .

درباره فروشگاه آواصنعت

شما برای خرید رله شیشه ای شراک می توانید به سایت معتبر آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از دیگر کالاهای این سایت دیدن نمائید .