رله شیشه ای جهت قطع و وصل بار های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه این مقاله به رله شیشه ای مولر می پردازیم .

تفاوت رله شیشه ای و کنتاکتور در چیست ؟

تفاوت اصلی که بین این دو دستگاه می باشد این است که کنتاکتور یک بوبین دارد که با برق دار کردن بوبین 3 فاز ورودی و خروجی کنتاکتور را به هم وصل می کند .
رله ها مانند کلید تبدیل می باشند و کنتاکت آن ها قطع و وصل نخواهد شد و وقتی بوبین داخل رله تحریک شود کنتاکت ها از حالت اول به حالت دوم منتقل می شوند .
هر یک از کنتاکت های رله ، دارای یک شماره می باشند که مشخص می کند سیم های ورودی به کدام کنتاکت در رله متصل شده اند . رله ها با استفاده از پایه های خود روی ریل نصب می شوند .

تست کردن رله به چه صورتی می باشد ؟

برای تست کردن رله شیشه ای مولر کافی است از ولتاژ مورد نظر را به دو پایه سیم پیچ رله اعمال کنید و به این صورت با رله ، کنتاکت هایش را باز و بسته می کند .

اجزای تشکیل دهنده رله شیشه ای چیست ؟

بوبین با برق دار شدن دو سر مثبت و منفی آن تبدیل به آهنربا خواهد شد . کنتاکت ها شامل ورودی و خروجی می باشند که سیم بندی مدار را انجام می دهد .
تیغه های مشترک یکی دیگر از اجزای رله شیشه ای مولر می باشد که محل وصل سیم برق ورودی مشترک می باشد . تیغه های معمولا باز در سیم های خروجی مدار بسته می شوند .
تیغه های بسته نیز در محل نصب سیم های خروجی مدار مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که بوبین برق دار باشد این کنتاکت بسته خواهد شد .

موادی که در کنتاکت ها استفاده می شود چیست؟

به علت دمای ذوب پایین نقره ، به سادگی از آن در ساخت کنتاکت ها استفاده می کنند . کنتاکت های آبکاری شده ، با نقره در مدارات با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می گیرند . ولی برای مدارات با شدت جریان بالا مناسب نیستند .
زمان قطع و وصل شدن کنتاکت ها احتمال بروز پدیده های خاصی ، نظیر گرم شدن یا تغییر حالت مواد در تیغه ها وجود خواهد داشت . گرم شدن تیغه ها ، با افزایش مقاومت کنتاکت در زمان قطع شدن رابطه مستقیمی خواهد داشت ؛ که این موضوع بعد از مدتی تبدیل به جرقه در آن نقطه خواهد شد .

پارامتر های انتخاب رله شیشه ای چیست ؟

نوع ولتاژ کاری یکی از مهم ترین پارامتر ها برای خرید و استفاده از رله شیشه ای می باشد . تعداد پایه ها و تعداد کنتاکت ها با توجه به المان هایی که قصد کنترل هم زمان آن ها را داریم .
آمپر رله حداکثر جریانی می باشد که می توان از کنتاکت ها آن را عبور داد . مقدار اعلام شده این جریان ها توسط سازنده مربوط به بار های اهمی می باشد و در صورت اتصال بارهای سلفی و خازنی این جریان کم تر خواهد شد .
رله های شیشه ای در دو مدل قابل نصب می باشند و روی برد و یا روی پایه سوکت مورد استفاده قرار می گیرد .

رله شیشه ای مولر

در دنیای امروز استفاده از رله های کمکی در صنعت بسیار گسترده می باشد . این رله ها در حیطه های مختلفی از جمله ارسال و دریافت سیگنال ، سیستم های حفاظتی می باشند . هم چنین در سیستم های الکتریکی و کنترلی نیز کاربرد های بسیار زیادی دارند و انواع گوناگونی مانند رله SSR و … دارند.
ساخت این وسیله در انواع با تنوع ولتاژی و تعداد مختلف پلاتین مدل های مختلف را جهت استفاده عرضه می نماید . رله های الکترو مکانیکی در دو مدل قابل نصب روی برد و قابل نصب روی سوکت تولید می شوند که در تابلو برق های صنعتی بیش تر از نوع قابل نصب روی سوکت استفاده می شود .
رله های شیشه ای در صنعت بسیار محبوب می باشندو قیمت پایین ، ابعاد کوچک و طول عمری که دارند باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد .

معرفی فروشگاه آواصنعت

شما برای خرید رله شیشه ای مولر می توانید به سایت معتبر آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از دیگر کالاهای این سایت دیدن نمائید .