پوش باتن یا شستی وسیله ای است که برای کنترل کردن پروسه یک سیستم عملیاتی به کار می رود . در ادامه این مقاله به پوش باتن شراک می پردازیم .

عملکرد این دستگاه به چه صورت می باشد ؟

این دستگاه غالبا یک فنر داخی دارد که تا زمانی که فشار داده شود عمل مورد نظر را انجام خواهد داد و به صورت خودکار به حالت اولیه باز می گردد .
کد بندی کلید های پوش باتن شراک بر اساس رنگ آن ها انجام می شود بنابراین برای هر عملکردی یه رنگ اختصاص داده شده است تا از این طریق اوپراتور در هنگام انجام کار دچار اشتباه نشود .

ساختمان پوش باتن چگونه است ؟

ساختمان این دستگاه ها مجموعه ای از پیستون ، فنر باز گرداننده و کنتاکت ها می باشد . این دستگاه در حالت باز هیچ جریانی از آن عبور نخواهد کرد .
زمانی که فشار روی شستی دستگاه قطع شود پیستون به کمک فنر به موقعیت خود باز می گردد . کنتاکت ها به صورت عادی بسته هستند و امکان جاری شدن جریان در مدار کنترل وجود خواهد داشت .

جعبه فرمان پوش باتن چه کارایی دارد ؟

از جعبه فرمان برای نصب رو کار تجهیزات فرمان دستی و چراغ سیگنال مثل پوش باتن ، شستی های اضطراری و … مورد استفاده قرار می گیرد .
قطر شستی های فرمان و چراغ سیگنالی 22 میلی متر می باشد مانند چراغ سبز پلاستیکی و یا emergency کله قارچی که می توانند در این جعبه قرار بگیرند .
این جعبه کاربری بسیار راحتی دارد و به سادگی قابل مونتاژ می باشد . دمای مناسب برای نصب و نگه داری این جعبه 40- تا 70 درجه سانتی گراد می باشد .

انواع پوش باتن کدامند ؟

برای فرمان قطع و وصل به کنتاکتور ها معمولا از پوش باتن شراک استفاده می کنند . شستی ها کلید های لحظه ای هستند که با فشار یک دکمه تیغه هادی حرکت می کند و دو کنتاکت را به هم وصل یا از هم جدا می کند .
شستی استارت : این مدل از پوش باتن شراک بعد از تحریک یا فشار دادن ، کنتاکت قطع را وصل می کند این شستی در حالت عادی باز بوده و با فشار دادن به صورت لحظه ای بسته خواهد شد .
شستی استوپ : پس از تحریک یا فشار دادن ، کنتاکت قطع را وصل خواهد کرد . این شستی در حالت عادی باز است و با فشار دادن به صورت لحظه ای بسته می شود .
شستی صفر و یک : با فشار دادن پوش باتن ، تغییر وضعیت خواهد داد و اگر در حالت عادی جریان قطع باشد ، با فشردن آن جریان وصل خواهد شد و به همان حالت باقی می ماد و تاز مانی که مجددا فشار ندهید به حالت قبل باز می گردد .
فشاری : با فشار دادن جریان را قطع و وصل می کنند و در صورت عدم فشار به حالت قبلی خود باز خواهد گشت .

پوش باتن شراک

پوش باتن وسیله ای است برای کنترل کردن پروسه یک سیستم عملیاتی و یا یک دستگاه به کار می رود . جنس بدنه و قسمت های مختلف این شستی معمولا از پلاستیک یا فلز با کالیت مقاوم و سخت ساخته شده است .
سطح پوش باتن شراک صاف ، مسطح و یا گود می باشد به طوری که حالت انگشت شست را دارا می باشد و یا کله قارچی است که گاهی کلید هم برای قف کردن تجهیز دارد .
پوش باتن ها می توانند خروجی سیگنال ، خروجی الکتریکی و یا مکانیکی داشته باشند و برای کاربرد های مختلفی راه اندازی می شوند .
سطح این دکمه ها معمولا صاف و یا مسطح می باشند و به طرزی طراحی شده اند که دست و انگشت انسان را به راحتی بر روی آن ها قرار بگیرد و آن را فشار دهد .
پوش باتن ها در دو نوع کامپکت و ماژولار تولید شده اند و قطر استاندارد آن ها برای قرار گرفتن بر روی پنل ها و ماشین های صنعتی 16 و 22 و 30 می باشد .
شما برای خرید پول باتن شراک می توانید به سایت فروشگاهی آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از دیگر کالاهای این سایت دیدن نمائید .

علاوه بر این شما می توانید از طریق سایت فروشگاهی آواصنعت اقدام به خرید تایمر و یا کنتاکتور مولر و دیگر قطعات و محصولات برقی و الکترونیکی نمایید.