کلید ‌های حرارتی تجهیزات حفاظتی تشکیل شده از فیوز مینیاتوری و بیمتال می باشند . در ادامه این مقاله به کلید حرارتی شراک می پردازیم .

جریان مغناطیسی و جریان حرارتی چه تفاوتی با هم دارند ؟

وقتی یک الکترو موتور در اثر تحمل بار اضافه جریانش بالا برود موتور داغ می ‌کند که بالا رفتن جریان حرارتی اتفاق می افتد و وقتی الکترو موتور در اثر اتصال کوتاه بین دو فاز یا اتصال بدنه و فاز و یا فاز و نول و هر کدام از این موارد داغ کند جریان مغناطیسی بالا رفته است .

مشخصات کلید حرارتی شراک چیست ؟

در صنعت کلید های گوناگونی از جمله کلید اتوماتیک ، حرارتی  و غیره وجود دارد که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند. کلید حرارتی شراک دارای شستی قطع و وصل یا کلید ۰-۱ می باشند که برای کنترل دستی مناسب می باشد . این کلید ها مانند بیمتال ها دارای درجه تنظیم جریان می باشد .
کلید حرارتی شراک دارای کلید تست می باشند برای تست سالم بودن کلید مورد استفاده قرار می گیرد .این کلید ها دارای ۳ فاز قدرت می باشد ورودی به برق و خروجی آن به موتو وصل خواهد شد .

کلید حرارتی چگونه عمل می کند ؟

با عبور جریان الکتریکی ، دمای کلید افزایش پیدا می کند . با توجه به ویژگی‌ های فلز استفاده‌ شده در ساخت کلید حرارتی شراک ، با افزایش دما از میزان مشخصی ، هر دو فلز منبسط می‌ شوند .
اما از آن جا که ضریب انبساط مختلفی دارند ، کلید به سمت فلز با ضریب کم تر ، خم خواهد شد . این کار باعث می ‌شود تا جریان برق قطع شود . این جابجایی ، به کمک اهرم ، یا به صورت مستقیم کنتاکت‌ ها را قطع خواهد کرد .
رله‌ های اضافه ‌بار تنظیم ‌پذیر می باشند و می‌ توان آن‌ ها را به گونه ‌ای تنظیم کرد که جریان‌ هایی بین 1/05 تا 10 برابر جریان نامی موتور‌ها را قطع خواهد کرد . کلید های حرارتی سه ‌فاز، دارای سه پل قدرت ورودی می باشند .

کاربرد کلید های حرارتی در کجاست ؟

کلید زنی مدارات موتوری ، اولین کاربرد این محصولات می باشد . در کنار این کاربرد ، حفاظت قابل تنظیم برای اضافه بار مغناطیسی و حرارتی ، از دیگر کاربرد های کلید حرارتی می باشد .
این قطعات ، هم چنین از الکتروموتور در برابر انواع خطاهای الکتریکی محافظت می ‌کنند . ایجاد تاخیر حرارتی برای روشن شدن موتور به جهت داغ شدن موتور در اثر اضافه ‌بار نیز یکی دیگر از استفاده های این کلید می باشد .
کلید های حرارتی دارای تاخیر پاسخی می باشند ، به این ترتیب اجازه می دهد جریان های ورودی زیاد در هنگام شروع موتور جریان یابد .

کلید حرارتی شراک

کلید حرارتی شراک یک کلید محافظت از موتور نوع خاصی از وسایل محافظت الکتریکی می باشد همان طور که از نام آن ها پیدا است که به طور خاص برای موتورهای برقی طراحی شده است .
موتورهای الکتریکی کاربردهای زیادی دارند و برای هدایت دستگاه های مکانیکی از انواع مختلفی استفاده می شوند ، بنابراین محافظت مناسب از آن ها با MPCB بسیار مهم می باشد .
محافظت در برابر گسل های الکتریکی مانند مدارهای کوتاه ، خطای خط به زمین و گسل های خط به خط. MPCB می تواند هرگونه نقص الکتریکی را که زیر ظرفیت شکست آن باشد را قطع کند.
محافظت از اضافه بار موتور ، هنگامی که یک موتور جریان الکتریکی را بالاتر از مقدار صفحه اصلی خود برای مدت زمان طولانی می کشد . محافظت از اضافه بار معمولاً در MPCB قابل تنظیم می باشد .

ساختار کلید های حرارتی

کلید های حرارتی از دو فلز ناهم جنس (به ویژه فلزهایی که دارای ضریب انبساط متفاوتی می باشند ) که از یک سطح کاملا به هم جوش خورده، تشکیل شده‌ اند .
در صنعت برق کلید حرارتی شراک یکی از رایج ‌ترین انواع رله‌ های اضافه ‌بار حرارتی می باشد که به صورت سری در مدار موتور قرار می ‌گیرد و برای حفاظت دستگاه‌ های الکتریکی در مقابل اضافه ‌بار استفاده خواهد شد .
برای افزایش سرعت عملکرد کلید حرارتی و جلوگیری از جرقه و سوختگی محل اتصال ، از آهن ‌ربا در بالا و پایین تیغه ی دو فلزی استفاده خواهد شد که نیروی مغناطیسی آن به بسته شدن سریع اتصال کمک خواهد کرد .

معرفی فروشگاه آواصنعت

شما برای خرید کلید حرارتی شراک می توانید به سایت معتبر آواصنعت مراجعه کنید و ضمن خرید از دیگر کالاهای این سایت دیدن نمائید .