کلید های هوایی نوعی از کلید های اتوماتیک فشار ضعیف هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گیرند . در ادامه این مقاله به کلید هوایی می پردازیم .

ساختار کلید هوایی به چه صورتی می باشد ؟

کلید های فشار قوی طوری طراحی شده اند که به طور اتوماتیک از طریق رله یا به صورت دستی از اتاق فرمان و هم چنین از محل ، در شرایط تحت ولتاژ و زیر بار و در زمان اتصال کوتاه که جریان عبوری از مدار ممکن است تا ۱۰ برابر جریان نامی در دنژکتور باشد ، قادر هستند مانند نوعی کنتاکتور مدار را قطع کند بدون آن که آسیبی به آن برسد  .

وظایف این کلید ها چیست ؟

کلید هوایی دو وظیفه اصلی دارد . وظیفه اول آن سوئیچینگ یا قطع و وصل شبکه می باشد . وظیفه بعدی آن حفاظت از شبکه در شرایطی مثل افزایش یا کاهش ولتاژ، اتصال کوتاه و یا کاهش و افزایش بیش از حد فرکانس ، افزایش حرارت تجهیزات در برابر عبور جریان زیاد و یا اضافه بار و از سنکرون خارج شدن ژنراتورها از شبکه می باشد .

هدایت جرقه چگونه اتفاق می افتد ؟

در نوعی از کلید های هوایی از دمنده برای هدایت جرقه به جرقه گیر استفاده می شود و در نوع دیگر از حلقه ی مغناطیسی جهت هدایت جرقه به جرقه گیر استفاده می شود .

در این نوع هدایت نیروی مغناطیسی که در اثر عبور جریان از حلقه ایجاد می شود سبب هدایت جرقه به سمت بالای کلید اتوماتیک می گردد و لذا جرقه از داخل جرقه گیرها عبور می کنند.

هنگام قطع کلید ابتدا کنتاکت های اصلی قطع می شود و کنتاکت های جرقه زن هم چنان بسته می مانند . سپس با جدا شدن کنتاکت های جرقه زن ، جرقه های تولید شده با عبور از محفظه ها خاموش می گردند .

رله حفاظتی در کلید های هوایی

در کلید هوایی فشارقوی ، نیز مانند بقیۀ انواع کلید های فشارقوی برای خاموش کردن جرقۀ ناشی از قطع جریان ، باید مکانیزمی در نظر گرفته شود.

در کلید های هوایی ، از محفظه‌ های جرقه‌ گیر بزرگ جهت خاموش کردن جرقه استفاده می ‌شود . این محفظه ‌ها از جنس سیلیس و یا آزبِست بوده و به صورت مشبک و لایه لایه ساخته می‌ شوند . جرقه ‌گیر، باعث تقسیم جرقه به جرقه ‌های کوچک تر شده تا این جرقه‌ ها زودتر خاموش شوند .

کاربرد کلیدهای هوایی در کجاست ؟

از کلید های هوایی برای حفاظت از کارگاه‌ ها ، برای حفاظت ماشین ‌های الکتریکی ، برای حفاظت از ترانسفورماتورها ، خازن‌ ها و مولد ها مورد استفاده قرار می گیرد .

کلید هوایی هم چنین در سیستم اشتراک‌ گذاری جریان الکتریسیته و NGD حدود kV 15  و در ولتاژ بالا و پایین و جریان های کم و زیاد به کار برده می شود .

کلید هوایی

کلید هوایی نوعی کلید که در هوا (که در این نوع کلید هوا به عنوان ماده ی خاموش کننده ی جرقه استفاده می شود) در فشار جو عمل می‌ کند .

کلیدهای هوایی به طور کامل کلید روغنی را جایگزین کرده است . در کشورهای مختلف ، هم چنان استفاده از کلید هوایی تا KV15  ترجیح داده می ‌شود چرا که همانند کلید روغنی ، احتمال بروز آتش روغن در آن وجود نخواهد داشت .

عمر مفید كلید ھای هوایی تقریباً دو برابر كلیدهای كمپكت می باشد و هم چنین قدرت قطع این كلیدها نسبت به كلید ھای كمپكت بیش تر می باشد و معمولاً بسته به نوع طراحی كلید بین ۵۵ تا ۲۰۰ كیلو آمپر می باشد .

عملکرد کلید های هوایی

مكانیزم عملكرد كلید ھوایی به این شكل است که فنر شارژ كلید توسط دستۀ گردننده یا موتور الكتریكی شارژ می شود و كلید به حالت وصل مجدد بر می گردد .

این کلید ‌ها از نظر ابعاد نیز نسبت به کلید های SF6 و خلأ بزرگ تر هستند . بر خلاف سایر کلید‌ های فشارقوی ، در این کلید ‌ها دسترسی به کنتاکت ‌های کلید به راحتی و با برداشتن جرقه گیر‌ها امکان ‌پذیر می باشد .

کلید‌ ها به طور گسترده در صنعت و هم چنین سیستم‌ های قدرت برای کنترل و حفاظت از اجزای مختلف مدار مثل تابلوهای سوئیچ ، مبدل‌ ها و… استفاده می ‌شوند و سیستم را پایدار و مطمئن می ‌سازند .

معرفی فروشگاه آواصنعت

شما برای خرید کلید خوایی می توانید به سایت معتبر آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از این سایت از دیگر محصولات آن دیدن نمائید .