دستگاه کنتاکتور یکی از پر کاربردترین قطعات الکتریکی می باشد . در ادامه این مقاله به کنتاکتور زیمنس می پردازیم .

تفاوت کاربرد کنتاکتور و رله در چیست ؟

رله های کمکی حداکثر جریانی که می توانند تحمل کنند 10 میلی آمپر می باشد و به همین دلیل نمی توان از تیغه های آن در مسیر فرمان موتور استفاده کرد .
تفاوت عمده این دو دستگاه در مکانی می باشد که از آن استفاده می شود . کنتاکتور زیمنس نسبت به رله قوی تر می باشد بنابراین برای کاربردهای پر قدرت تر مورد استفاده قرار می گیرد .
کنتاکتور زیمنس را می توان در مدار هایی با ظرفیت های بالا و پایین مورد استفاده قرار دهید . رله در مداراتی که جریان پایین دارند قابل استفاده هستند .

رده بندی کنتاکتور ها به چه صورتی می باشد ؟

اصولا کنتاکتور ها را بر اساس جریان بار در هر کنتاکت رده بندی می کنند . یک کنتاکتور چند منظوره کنترل موتور می تواند برای شروع کار سنگین در موتور های بزرگ مناسب باشد .
رده بندی کنتاکتورها در اروپا و آمریکای شمالی از فلسفه های متفاوتی پیروی می کنند و هدف مشخصی را دنبال می کنند و طراحی مناسب با چرخه دوام مناسب برای کاربرد مورد نظر می باشد .

کنتاکتور های مغناطیسی چه کاربردی دارند ؟

این نوع از کنتاکتور ها از نوع پیشرفته می باشد . کنتاکتور های مغناطیسی می توانند به صورت خودکار کار کنند و برای روشن و خاموش ماندن به مدار کوچکی نیازمند هستند .
عملکرد این کنتاکتورها نسبت به کنتاکتورهای دستی بی خطر می باشند و پرکاربردترین در کاربرد های صنعتی می باشند . عملکرد این کنتاکتورها به صورت الکترومکانیکی می باشد .

نکات نصب کنتاکتور چگونه انجام می گیرد ؟

کنتاکتور زیمنس بسته به بی متال مانند یک شستی قطع ، به صورت سری در مدار فرمان قرار خواهد گرفت تا در زمانی که اضافه بار به وجود می آید مصرف کننده را از شبکه قطع خواهد کرد .
قطع کننده ها به صورت سری و وصل کننده ها به صورت موازی با تیغه نگه دارنده بسته خواهند شد . برای مدارهایی که دارای کنتاکتور و شستی های زیادی هستند بهتر است نقشه ها را به دو صورت از هم رسم کنند .

کنتاکتور چگونه کار می کند ؟

کنتاکتور زیمنس یک کلید مغناطیسی می باشد که مثل کلید های ساده سه فاز که دارای 3 کنتاکت اصلی می باشند با قدرت برای ارتباط تجهیزات و دستگاه های الکتریکی به شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .
کنتاکتور زیمنس از دو هسته E یا Uکه یکی ثابت و دیگری متحرک است تشکیل شده و وقتی جریان الکترومغناطیسی از هسته عبور می کند ، یک میدان مغناطیسی تولید خواهد شد .
تغییری که در کنتاکتور زیمنس به وجود می آید و در مدل و ظرفیت توانی مختلفی تولید خواهد شد . برخلاف کلید های اتوماتیک ، خرید کنتاکتور برای قطع جریان اتصال کوتاه طراحی نشده اند .

کنتاکتور زیمنس

کنتاکتور ها در دستگاهایی مورد استفاده قرار می گیرند که باید به طور مداوم قطع و وصل شوند . در این دستگاه ها خطوط تغذیه توان که به بار ختم خواهند شد را قطع و وصل می کند .
در کنتاکتور یک قسمت هسته متحرک وجود دارد وتوسط فنری از قسمت ثابت آن جدا نگه داشته است . و یک سری کنتاکت عایق از یک دیگر به آن وصل هستند و با آن حرکت می کنند .
جریان بار به طور مداوم در سیم پیچ تولید کننده نیروی مغناطیسی برقرار خواهد شد و تیغه ی محرک کنتاکتور را با فشار مناسب در حالت وصل و تماس با کنتاکت ثابت حفظ خواهد شد .
در صورت قطع جریان بار ناشی از فقدان ولتاژها ، تیغه ها تحت تاثیر نیروی فنر از کنتاکت های ثابت جدا شده ، جریان تغذیه موتور را قطع خواهد کرد و به این حالت آزاد شدن کنتاکتور می گویند .
یکی از مهم ترین اجزای کنتاکتور کنتاکت یا تیغه می باشد که در اصل وظیفه انتقال جریان در کنتاکتور را به عهده خواهد داشت که کنتاکت ها نیز شامل قدرت ، کنتاکت کمکی و فنر های کنتاکت می باشند .

معرفی فروشگاه آواصنعت

شما برای خرید کنتاکتور زیمنس می توانید به سایت فروشگاهی معتبر آواصنعت مراجعه نمائید و ضمن خرید از دیگر محصولات این سایت دیدن نمائید .