دستگاه کنتاکتور دستگاهی است که با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس تعدادی کنتاکت به یک دیگر وصل یا جدا می شوند . در ادامه این مقاله به کنتاکتور شراک می پردازیم .

کنتاکتور دارای چند جز است ؟

کنتاکتور شراک دارای سه جز می باشد که هر کدام کار مخصوص به خود را انجام می دهد . کنتاکت ها بخشی از کنتاکتور ها می باشد و جریان را جا به جا می کند این بخش شامل کنتاکت های توان ، کمکی و فنر های کنتاکتی می باشد .
محفظه ، قابی است که کنتاکت و آهنربای الکتریکی را درون خود جای داده است ، برای عایق کردن و محافظت از کنتاکتور این محفظه را از مواد عایق مثل باکالیت می پوشانند .

اصول عمکردی کنتاکتور به چه صورت است ؟

کنتاکتور شراک برای اتصال مستقیم به دستگاه هایی که جریان بار بسیار بالایی دارد طراحی و ساخته شده اند . رله ها اغلب ظرفیت پایینی دارند و به طور نرمال طراحی شده اند .
زمانی که جریان از آهنربای الکتریکی عبور می کند ، میدانی مغناطیسی به وجود می آید که هسته در حال حرکت کنتاکتور شراک را جذب خود می کند .
سیم پیچ الکترومغناطیسی در ابتدا افزایش پیدا می کند و جریان بیش تری را می کشد تا وقتی که ضریب خود القایی با ورود هسته فلزی به سیم پیچ افزایش پیدا می کند .

کنتاکتور در کجا مورد استفاده قرار می گیرد ؟

کنتاکتور ها اغلب در استارتر یا راه اندازی موتور ها مورد استفاده قرار می گیرند . دستگاه های کنتاکتور با حفاظت های اضافه بار و اتصال کوتاه در موتور های صنعتی به کار برده می شوند .
استفاده از کنتاکتور شراک با مدار شکن ، ایمنی عملکرد بار در صنایع را تضمین می کند . از خرید دستگاه کنتاکتور برای جا به جایی سریع بار استفاده می کنند .
کنتاکتور شراک در رله جیوه ای و رله تر شده مورد استفاده قرر می گیرند . کنتاکتور های دو پل برای کار با ولتاژ 240 ولت مانند تهویه هوا به کار برده می شوند .

کنتاکتور شراک

شما در این مقاله با کاربرد کنتاکتور شراک آشنا شدید . این را بدانید که استفاده از کنتاکتور شبیه به رله می باشد . کنتاکتور ها وسیله ای هستند که برای ایجاد ارتباط یا قطع بین بار و منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گیرند .
کنتاکتور شراک در دو حالت باز یا بسته قرار می گیرند . بیش ترین استفاده از کنتاکتور ها در روشن و خاموش کردن تجهیزاتی مثل موتور ها ، ترانسفورماتور ها و … می باشد .
کنتاکتور شراک مانند رله ها ، یک سوئیچ کنترل شده الکتریکی می باشد که برای قطع و وصل مدار قدرت استفاده می شود با این تفاوت که محدوده اندازه جریان در کنتاکتور بالا است .

درباره کنتاکتور مغناطیسی بیشتر بدانید

کنتاکتور مغناطیسی یک سوئیچ می باشد که به صورت مغناطیسی عمل می کند و در صورتی که نیاز باشد مدار الکتریکی را باز یا بسته می کند .
مقدار بسیار کمی از جریان از طریق منبع تغذیه یا مدار کنترل خارجی در پیچه جریان پیدا می کند تا هسته الکترومغناطیس را تحریک می کند.
ماده ای که برای ساخت کنتاکت ها مورد استفاده قرار می گیرد از مقاومت قوس پایدار و مقاومت در برابر جوش بالایی برخوردار می باشد ساخته شده است .
این مواد باید در برابر فشار های مکانیکی ، قوس و ساییدگی هایی که به وجود می آید مقاومت کنند زیرا مقاومت این ماده تا حدی کم می باشد و ممکن است دستگاه دچار آسیب شود .
برای کاربرد های جریان پایین ، شما می توانید از این کنتاکت ها از اکسید کادمیوم نقره و نیکل نقره ساخته و طراحی شده اند و برای جریان هایی که بالا است و جریان dc دارد از اکسید قلع نقره باید استفاده کرد .
کنتاکتور شراک بر اساس جریان و ولتاژ باری که دارد در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . برای بررسی باز یا بسته بودن کنتاکت ها می توانید از اهم متر استفاده کنید .
اهم متر را بین کنتاکت های که ورودی و خروجی دارند متصل می کنید و مقداری که نشان می دهد بی نهایت باشد کنتاکتور ها باز می باشند و اگر صفر باشد به معنی بسته بودن کنتاکت ها می باشد .

معرفی فروشگاه آواصنعت

شما در این مقاله با کنتاکتور شراک و کاربرد آن در صنعت آشنا دید . شما می توانید انواع کنتاکتور ها را در سایت فروشگاهی آواصنعت خریداری نمائید .